TÜBİTAK’ın 50 bin kitabı toplatıp imha ettiği ortaya çıktı

TÜBİTAK Başkanı Arif Ergin, Yeniçağ gazetesi yazarı Arslan Bulut’a; gazetedeki köşesinde bahsettiği, TÜBİTAK tarafından yayınlanan ‘Gökkuşağı’nın Tüm Renkleri’ adlı çocuk kitabında yer alan ve siyonist propaganda yaptığı söylenen bir kitaba dair yazısıyla ilgili verdiği cevapta, Fahrenheit 451’deki distopik ortamı aratmayan eylemlerde bulunduklarını açıkladı.

Arslan Bulut’un köşesinde yer verdiği ve TÜBİTAK Başkanı’nın kendisine hitaben yazdığı mektupta Ergin’in “2011 yılında yayınlanmış olan ‘Gökkuşağının Tüm Renkleri‘ adlı kitap konusunda gösterdiğiniz kültürel hassasiyet için teşekkür ederiz. Bu konuda hassasiyetinizi paylaştığımızı bilmenizi isteriz. 50.000’den fazla kitap, piyasadan 2015 yılı içerisinde imha edilmesi amacıyla toplatılmıştır. Halen geriye dönük olarak tüm kitapları ‘kültürel uygunluk ve yerlilik testi’nden geçirmekteyiz,” ifadelerini kullandığı görülüyor.

‘Kaliteli entelektüel eser’

TÜBİTAK Başkanı, şimdiden sansür literatürü ve tarihine geçeceği kesin olan ve tam olarak ne kastedildiği açıkça anlaşılmayan ‘kültürel uygunluk ve yerlilik testi’ ifadesine dair de şu açıklamaları yapıyor:

“Kuruluşundan bu yana 17 milyondan fazla baskı adedine ulaşmış olan 700 kitabı bulunan TÜBİTAK kitaplarının yayın süreçlerinde 2014 yılından itibaren yeni bir süreç yönetimi uygulanmaktadır. Bu süreçteki yaklaşımımız ‘Kültürel Uygunluk ve Yerelleştirme’ yöntemidir.

Bu yöntem ile kitap yayın sürecinin başından sonuna kadar olan değişik aşamalarda muhtelif kontrol noktaları oluşturulmuştur. Bu kontroller telif alımından basım sonrasına kadar sürmektedir. Biz de milletimize kaliteli entelektüel eserler kazandırırken kültürel ve ahlâki erozyona sebebiyet vermeyecek eserler yayınlanmasına gayret göstermekteyiz.”

fahrenheit 451 film poster tübitak

Görsel: ‘Fahrenheit 451’ (1966)/Vineyard Film Ltd.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...