Amazon’un ‘Yüksek Şatodaki Adam’ tanıtımı, New York’u Nazi Almanyası’yla tanıştırdı

Bugünlerde otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarına binen New York’lular, Amazon tarafından yürütülen ve İkinci Dünya Savaşı günlerini hatırlatan; Almanya ve Japonya’nın başını çektiği Mihver Devletleri propagandasıyla karşılaşıyorlar.

Yakın bir zamanda TV platformu olarak da hizmet vermeye başlayan e-ticaret devi Amazon tarafından yapılan bu sıradışı tanıtım, aslında alternatif bir tarih üzerinde temellenen The Man in the High Castle (Yüksek Şatodaki Adam) adlı dizi için yapılan reklamların bir parçası. İkinci Dünya Savaşı’nı Müttefiklerin değil de Mihver Devletleri’nin kazandığı bir alternatif tarih çizgisi üzerinde temellenen bu gelecekte dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi ABD toprakları da Nazi Almanyası ve Japonya tarafından paylaşılmış durumda. Ünlü bilim kurgu yazarı Philip K. Dick’in başyapıtlarından biri olan romanından uyarlanan dizi için hazırlanan bu promosyanda da hikayeyle bağlantılı olarak Amerikan bayrağının Nazi sembolü ve emperyal Japonya’nın Yükselen Güneş simgesiyle yeniden tasarlandığı görülüyor.

İLGİLİ İÇERİK: Philip K. Dick’in ‘Yüksek Şatodaki Adam’ adlı romanının televizyon uyarlamasından ilk görüntüler

Amazon’un bu çarpıcı tanıtım kampanyasıyla, her gün işlerine gidip gelen binlerce Amerikalıya bir süreliğine de olsa gerçekten İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası ve Japonya karşısında yenilmiş bir ülkenin geleceğini ne kadar yaşatmış olduğu tartışılır. Fakat söz konusu tanıtımın dizi adına şimdiden bir hayli ses getirmeyi başardığı kesin.

yüksek şatodaki adam new york amazon

İLGİLİ İÇERİK: Stanley Kubrick’in objektifinden New York metrosu

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...