Anonymous’un, IŞİD’e karşı açtığı savaşta yanlış hedefleri vurduğu anlaşıldı

Devlet kurumlarına ait sitelere düzenlediği saldırılarla gündeme gelen ve genellikle politik olaylara karşı duyarlılığıyla da bilinen hacktvisit grup Anonymous geçtiğimiz günlerde meydana gelen Paris saldırılarından sonra terör örgütü IŞİD’e karşı savaş açtığını duyuran bir video yayınlamıştı. Hacktivist grubun #OpIsis etiketiyle başlattığı söz konusu kampanya, IŞİD üyelerine ait ya da örgütle bağlantılı olduğu düşünülen sosyal medya hesaplarının kapatılmasını hedefliyordu.

Anonymous’un yürüttüğü bu operasyonlar bir anlamda fiziksel dünyada dehşet verici eylemlere imza atan IŞİD’e karşı oluşan tepkilerin online aktivistler tarafından dizüstü bilgisayarlarının başından kalkmadan gerçekleştirdikleri bir dijital aktivizmle karşılanması anlamına da geliyor ve bu açıdan da çeşitli eleştirilere maruz kalıyordu. Operasyon devam ettikçe, Anonymous’un faaliyetlerinin istihbarat kaynaklarını bulandırdığı ve geleneksel bilgi akışlarını da yanlış bazı bilgilerle doldurduğu haberleri gelmeye başladı.

#OpIsis etiketiyle adlandırılan eylemler kapsamında Anonymous’un IŞİD’le bağlantılı olmayan birçok Twitter hesabına da saldırdığı ve bunları kapattığına dair çeşitli raporlar, birçok kişinin hacktivist grubun IŞİD’e değil de ona karşı verilen savaşa zarar vermeye başladığını düşünmesine yol açtı. Zira, bir Twitter yetkilisinin Daily Dot’a verdiği demeç ve Ars Technica tarafından konuyla ilgili yapılan bir araştırma da, Anonymous’un terör örgütüyle aslında bir bağlantısı olmayan ve sadece Arapça tweet’ler atan hesapları da kapattığını gösteriyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...