NASA’nın Mars atmosferine dair çözdüğü gizem Sovyetler tarafından yıllar önce keşfedilmiş

Geçtiğimiz haftalarda NASA’ya bağlı MAVEN uzay aracından toplanan verilerin Mars atmosferinin zaman içinde nasıl kaybolduğuna dair gizemi çözdüğü duyurulmuştu. Fakat yeni olduğu düşünülen söz konusu bulguların aslında daha önce Sovyetler Birliği’nden bilim insanları tarafından ortaya konulmuş olduğu anlaşıldı.

Kızıl Gezegen’in atmosferinin yok oluşuna dair bu bilgilerin ve ölçümlerin Rusya Bilimler Akademisi Uzay Araştırmaları Enstitüsü (IKI RAS) çalışanları tarafından, 40 yıldır bilinen gerçekler olduğu açıklandı.

Sovyetler Birliği döneminde Mars-2, Mars-3 ve Mars-5 uzay araçlarıyla gezegenin atmosferinde yapılan incelemeler sonucunda, Mars atmosferinde yaşanan bir saniyelik süreçte yaşanan kaybın da ölçüldüğü belirtildi. Söz konusu ölçümlerin 1988 yılında Phobos 2 adlı uzay aracıyla bir daha doğrulanmasının ardından bu çalışmaların Planetary and Space Science dergisinde de yayımlandığı duyuruldu.

Sol haber’de yer alan habere göre, Sovyetler döneminde gezegendeki güneş fırtınaları ve Mars atmosferi arasındaki bağlantının da bilindiği ve konu hakkında yapılan araştırmaların 1984 yılında yayımlandığı öğrenildi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...