Orta Avrupa Film Festivali ‘Fantastik Dörtlü’yle başlıyor

Birbirine komşu dört Orta Avrupa ülkesi arasında ortak kültürel çalışmalar yapma amacıyla kurulun Visegrad Grubu’na bağlı Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan ve Slovakya filmleri İstanbul’da sinemaseverlerle buluşuyor. İstanbul’un ilk Orta Avrupa Film Festivali kapsamında, “Fantastik Dörtlü” temasıyla 24-28 Kasım 2015 tarihleri arasında Macar Kültür Merkezi’nde film gösterimleri düzenlenecek.

Festivalin bu ilk etkinliklerinde benzer bir geçmişe ve gelişim dinamiklerine sahip bu ülke sinemalarının ve sinematografilerinin sunduğu fantastik, büyü ve korku motiflerine odaklanılıyor. Festivalde gösterimi yapılacak filmlerin özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısına ait belirli bir üslubu olan filmler olduğu belirtiliyor.

Söz konusu film gösterimlerinin ardından 11-23 Aralık tarihlerinde de Gama Gallery’de bir Orta Avrupa filmleri afiş sergisi ziyaretçileri bekliyor olacak.

Festival kapsamında gösterilecek olan filmler ve tarihleri şöyle:

PROGRAM

24 Kasım, Salı 18.30 – Jules Vernes’in Olağanüstü Dünyası
25 Kasım, Çarşamba 18.30 – Danse Macabre ve Polonya’dan Kısalar
26 Kasım, Perşembe 18.00 – Taxidermia
27 Kasım, Cuma 18.00 – Kediler Şehri
28 Kasım, Cumartesi 11.00 – Ruhundaki Aşk; 14.00 – Kuştüyü Perisi; 18.00 – Bir Yaz Gecesi Rüyası

orta avrupa filmleri

Görsel: Central European Films in Istanbul

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...