Türk resminde ‘üryanlığın’ tarihi Pera Müzesi’nde

Bu sene 10. yılını kutlayan Pera Müzesi’nde bugün itibariyle iki yeni sergi başlıyor. Küratrörlüğünü Ahu Antmen’in yaptığı ‘Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü’ adlı sergide farklı dönemlerden 44 sanatçıya ait, aralarında akademik etüdlerin de bulunduğu 150’ye yakın esere yer veriliyor. Söz konusu seçkide Osmanlıdan Cumhuriye dönemine kadar uzanan süreçte Osman Hamdi Bey, Halil Paşa, Namık İsmail, Celal Tollu, Fikret Mualla, Leyla Gamsız ve Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi önemli isimlerin pek bilinmeyen eserleri de bulunuyor.

Resimde çıplaklık konusunun, geleneksel olandan moderne geçişte yaşanan tarihsel ve toplumsal süreçlerin yanında bireysel hassasiyetleri de içeren karmaşık bir konu olduğuna işaret eden Ahu Antmen, sergiyi şöyle anlatıyor: “Bu sergi ile nü resmin Türk sanatındaki gelişim evresini ele alırken bir yandan da Osmanlı’dan Cumhuriyet’e uzanan süreçte sanatçı kimliğin oluşumunu ele aldık. Ayrıca kültürel olarak mahremle özdeşleştirilmiş kadın bedenine yönelik cinsellikten arınmış sanatsal bir algı geliştirmenin güçlüklerini, modern kimlik algısında sanat ve nü arasında kurulan bağlantıları resimle düşünmeyi, düşündürmeyi amaçladık.”

pera müzesi cemal tollu

Cemal Tollu – Pencere Önünde Model, 1939 / Görsel: Pera Müzesi

‘Üryan, Çıplak, Nü: Türk Resminde Bir Modernleşme Öyküsü’ 25 Kasım-7 Şubat 2016 tarihleri arasında ziyaretçilerini bekliyor olacak.

‘SINIRLARI ATEŞLEYEN ROCK MÜZİK’

Pera Müzesi’nde yine bugünden itibaren ziyarete açılan bir diğer sergi de küratörlüğünü Javier Panera’nın üstlendiği ‘Bu Bir Aşk Şarkısı Değil: Video Sanatı ve Pop Müzik İlişkisi’. Aralarında Nam June Paik, Andy Warhol, Yayoi Kusama, Vito Acconci ve John Baldessari gibi avangart isimlerin de yer aldığı 28 sanatçının işlerine yer verilen sergi pop müzik ve Dans Müziği Politikaları başlıklı beş bölümden oluşuyor: Pop İçinde Sanat/Sanat İçinde Pop, Histeri ve Din, Rock ve Kavramsal Sanat/‘Müzisyen olmayanlar’ ile ‘sanatçı olmayanlar’ karşı karşıya, Rock ve İkizi/Bir ‘alet çantası’.

Melez bir tür olan rock müziğin, görsel sanatlardan da önce, sınırları ateşleyen ilk postmodern kültür hareketi olarak çıktığına değinen Javier Panera, sergiyle ilgili şunları söylüyor: “20. yüzyılda çoğu zaman sanat ve müzik alanındaki pratiklerinin birbirlerini besleyerek gelişmiş olması, pop müziğin ‘alet çantası’ görevi görmesi ve deneysel ile yıkıcılığın beklenmedik ilişkilere girdiği paralel yollarda yürümüş olmaları şaşırtıcı değildir. Gerek müzik endüstrisi, gerekse sanat sistemi, en uygunsuz müzik ve sanat eğilimlerini yanlışlayıp hükümsüz kılarak her gençlik isyanını, pek çok çelişkiyi beraberinde getirme pahasına tüketim kültürüne dönüştürme eğilimindedir.”

pera müzesi assume vivid astro focus

Assume Vivid Astro Focus – İnce Buz Üstünde Yürümek, 2003 / Görsel: Pera Müzesi

Screen Projects/LOOP işbirliğiyle düzenlenen sergi 25 Kasım-7 Şubat 2016 tarihleri arasında açık olacak.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...