Ulus Baker okumalarının yedincisi 26 Kasım’da yapılacak

Geçtiğimiz haftalarda “Salo ya da Sinemanın Yüz Yılı” başlıklı metin okumasıyla altıncısı düzenlenen Ulus Baker okumaları, yeni bir metinle devam ediyor. Koç Üniversitesi Felsefe Bölümü’nden Zeynep Direk tarafından okunacak olan yeni Ulus Baker metni ise “Dünyanın Sürekliliği Üzerine”.

26 Kasım Perşembe günü, saat 19:00’da Ankara Konur Sokak’taki Mimarlar Odası toplantı salonunda gerçekleştirilecek olan okuma, 2008’den beri yapılan Ulus Baker okumalarıının yedincisi olacak.

“Dünyanın Sürekliliği Üzerine” metnine bu adresten erişebilirsiniz.

ulus baker okumaları 7

Görsel: Ulus Baker Buluşmaları

ULUS BAKER KİMDİR

Kıbrıs Türk’ü bir ailenin çocuğu olarak 1960 yılında Leningrad, SSCB’de dünyaya gelen Ulus Baker, ODTÜ Sosyoloji bölümünden mezun oldu. Gilles Deleuze ve Baruch Spinoza’dan yaptığı çevirilerle de tanınan Baker’in felsefe, sosyoloji, politika, sinema, medya ve müzik alanında yazdığı onlarca makalesi bulunuyor. ODTÜ, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve Özgür Üniversite’de sinema tarihi ve sosyoloji dersleri de veren Baker politik teori, medya ve sinema teorisi alanında çalışmalar yaptı. Birikim, Toplum ve Bilim, Virgül, Sosyalizm ve Toplumsal Mücadeleler Ansiklopedisi‘nde de yazıları yayımlanan Baker, Sovyetler Birliği’nde aldığı müzik eğitiminden dolayı dünya müziği, onun arka planı, sosyolojik oluşumu ve felsefesi alanında da önemli bir otoriteydi.

Ulus Baker’in yayımlanmış makalelerinin önemli bir kısmına bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...