Berlin’de yaşayan bir Suriyeli şehirdeki evsizlere yemek dağıtıyor

Her ne kadar son zamanlarda tablo biraz değişmeye başlasa da Almanya, Avrupa Birliği’nin kurallarına karşı gelme pahasına da olsa Ağustos ayında birçok Suriyeli mülteciyi, birliğe giriş yaptıkları nokta farketmeksizin kendi sınırlarına kabul etmişti.

Alex Assali adlı, Berlin’de yaşayan bir Suriyelinin o dönemden beri, Alman halkına olan bu minnet borcunu geri ödeyebilmek adına ülkedeki evsizleri beslemek için yiyecek istasyonları kurduğu ortaya çıktı. Ülkesindeyken Suriye lideri Beşar Esat hakkında çevrimiçi ortamda eleştirel mesajlar yazan Assali, Huffington Post’a verdiği demeçte 2007 ylında Suriye’yi terk etmek zorunda kaldığını söylüyor. Assali Libya’da geçirdiği birkaç yılın ardından 2014’te Almanya’ya gitmiş.

İLGİLİ İÇERİK: Savaştan önce Şam’daki hayatı anlatan çarpıcı bir kısa film

Ağustos ayından beri Berlin’in farklı noktalarında şehrin evsizlerine ücretsiz yemek dağıtmak için yiyecek istasyonları kuran Assali, Telegraph’taki habere göre her Cumartesi Alexanderplatz istasyonuna gelerek yaklaşık 100 kişiye yetecek kadar sıcak yemek dağıtıyor.

Assali’nin arkadaşı Tabea Bü tarafından Facebook’ta yayınlanan Assali’nin bu resmi, ilk olarak Imgur’da paylaşıldığında 2,8 milyon ziyaretçi tarafından görülmüş.

Bü, Telegraph’ta yayınlanan gönderisinde şöyle söylüyor: “O gerçekten her şeyini kaybetmişti; insanlar onu öldürmek istediği için Suriye’deki ailesini ardında bırakmak zorunda kalmıştı. Çok fazla bir şeyi olmasa bile, sokağa gidiyor ve evsizlere yemek dağıtıyor.”

İLGİLİ İÇERİK: Suriye’deki iç savaş, ‘kıyamet mahzeninin’ ilk kez kullanılmasına neden oldu

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...