Fransız felsefesi Kung-Fu’yla buluşuyor: ‘Diyalektik Tuğlaları Kırabilir mi?’

La Chinoise’in hem Çin kültüründen izler taşıyan hem de bir tür kapitalizm eleştrisi içeren tek Fransız filmi olduğu düşünülür. Fakat, Jean-Luc Godard’ın bu filminden altı yıl sonra, aynı zamanda bir Sinolog ve Situationist de olan film yapımcısı René Viénet, La Dialectique Peut-Elle Casser Des Briques? (Diyalektik Tuğlaları Kırabilir mi?) adlı bir yapımla bu sıradışı geleneğe katkıda bulunan bir diğer isim.

Klasik bir Hong Kong dövüş sanatları filminin bütün öğelerini barındıran film aynı zamanda sınıf çatışmasına, bürokratik sosyalizme, Fransız Komünist Partisi’nin başarısızlıklarına, Maoculuğua, kültürel hegemonyaya ve Kapitalist ideolojinin propagandasını yapan filmlere de bir eleştiri niteliğinde.

fransız felsefesi kung fu

Viénet’in filmde kullanıldığı materyalin büyük bir kısmı Tu Guangqi tarafından yönetilen 1972 tarihli bir Hong Kong kung fu filmi olan The Crush’tan (唐手跆拳道) alınmış. Woody Allen filmi What’s Up, Tiger Lily?’den de esinlendiği anlaşılan filmde, bazı felsefi diyalogların eğlenceli bir biçimde dövüş sahnelerinin üzerine monte edildiğini görüyoruz. Elbette, Viénet’in filmi tercih edilen diyaloglar açısından Woody Allen’ın yapımından çok daha politik ve ciddi bir üsluba sahip.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...