Giyilebilir cihazlara cyberpunk havası katan yeni bir konsept

Giyilebilir teknolojiye sahip cihazların büyük bir kısmı, birçok cyberpunk romanında anlatıldığı gibi ‘havalı’ bir biçimde vücudumuza kendi tarzımızı yansıtarak entegre etmek için henüz fazla steril.

Piyasaya sürülen akıllı saatler, akıllı gözlükler, sanal gerçeklik başlıkları ve fitness takip cihazlarının hepsi genellikle bir tür uzay çağına ait, bu dünyaya ait değilmiş gibi duran ve hep yeni kalacakmış havası veren modellerden oluşuyor.

İLGİLİ İÇERİK: İsveç’teki bir ofiste çalışanların derisinin altına çip yerleştirilmeye başlandı

Yine de, örneğin dövme sanatıyla bu tarz teknolojileri bir araya getiren, biraz daha otantik bir tarz sahibi konseptler geliştirmeye yönelik çabalar da yok değil. Chaotic Moon adlı bir ekip tarafından geliştirilen bu yeni konsept model de işte bu çizgiye biraz daha yaklaşan bir konsept sunuyor.

Tech Tats adı verilen bu proje daha önce duyurulan diğer konseptlerin aksine şimdiden çalışabilen bir prototip de sunuyor. Dövmeyle kurduğu bağlantı açısından bir tür elektro iletkenlik özelliğine sahip bir boyanın kullanıldığı konseptte, söz konusu cihaz bir tür fitness izleyici işlevi de görecek biçimde kullanıcının kalp atışını, nabzını ve vücut sıcaklığını da ölçebiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Efsanevi tasarımcı Syd Mead, ‘giyilebilir teknoloji’ ifadesinin bir anlamı olmadığını söylüyor

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...