Ridley Scott, ‘Blade Runner 2’nin açılış sahnesini anlattı

Geçtiğimiz günlerde American Film Institute (AFI) tarafından düzenlenen bir etkinlikte konuşan Ridley Scott, kült bilim kurgu filmi Blade Runner’ın devam filmi Blade Runner 2’nin açılış sahnesinin neye benzeyeceğine dair oldukça ayrıntılı bir tasviri dinleyicilerle paylaştı. Scott, Harrison Ford’un yanında ürkütücü bir ağaç ve Gazap Üzümleri gibi dikkat çekici imgeleri de barındıran sahneyi şöyle anlattı:

“Arkanı döndüğünde devasa bir ağaç görüyorsun, henüz yeni ölmüş, ama ağaç onu aynı zamanda ayakta tutan kablolar tarafından hala canlı tutuluyor. Bu aslında biraz da Gazap Üzümleri (The Grapes of Wrath) gibi; ortalıkta tozlar var ve ağaç hala ayakta duruyor. Bu ağacın hemen yanında, Gazap Üzümleri’nden çıkmış gibi duran verandalı beyaz bir kulübe var. Onun iki mil kadar arkasında, alacakaranlıkta bu zemini gübreleyen devasa bir biçerdöver duruyor. Önünde 16 projektörlük aydınlatmaları olan bu biçerdöver kulübeden dört kat daha büyük. Ve şimdi de bir spinner [bir uçan araba] yaklaşıyor, tozları kaldırarak. Elbette, onu da bir havlayan köpek takip ediyor.

Kapılar açılıyor, bir adam dışarı çıkıyor ve işte karşınızda Rick Deckard. Kulübüye doğru yürüyor, kapılarını açıyor, içerideki yahniyi kokluyor, oturuyor ve adamın eve varmasını bekliyor. Adam onu daha önce gördüğü için kulübenin arkasındaki kesme makinesini durduruyor ve onun üzerinde doğruluyor, adam basamaklardan aşağıya iniyor – bu büyük bir adam. Verandaya adım atıyor ve Harrison [Ford]’un yanına gidiyor. Kulübenin gerçekten gıcırdadığı duyuluyor; bu adam 150 kilo falan olmalı. Başka bir şey söylemeyeceğim – gidip filmi izlemeniz gerekecek.”

Scott’ın anlattığı bu açılış sahnesinden Deckard’ın Blade Runner olmayı bıraktıktan sonra ıssız bir yerde emekliye ayrıldığı düşünülebilir. Bu devasa adam da ya bir tür tehdit, ya da bir şeyi açıklamak üzere, ya da Rick Deckard’a alışıldık bir “görev çağırıyor” konuşması yapacak olabilir.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...