‘Alien: Covenant’, yeni bir ‘Alien’ üçlemesinin başlangıcı olacak

Aslında devam filmlerine karşı mesafeli olmasıyla bilinen Ridley Scott, bu kuralını bir anlamda Alien için bir tür devam filmi sayılabilecek Prometheus’la birlikte biraz gevşetmiş ve Blade Runner 2’yi çekeceğini açıklamasıyla da tamamen kırmıştı. Öyle görünüyor ki, Scott Alien için de yalnızca bir devam filmiyle yetinmeyecek. Zira duyurusu daha önce yapılan Alien: Covenant, Promethues’la başladığı düşünülen bir devam üçlemesinin ikincisi olmaktan ziyade, yeni bir üçlemenin başlangıç filmi olacak.

Sydney’de gerçekleştirilen bir basın konferansında, Prometheus’un, 1979’daki Alien filminin neden olduğu bir hayal kırıklığından doğduğunu ve normalde devam filmi yapmadığı için yalnızca bir film yaptığını belirtti. Kimsenin “neden ‘alien’, onu kim yarattı ve bunun nedeni neydi?” gibi çok temel soruları sormadığını ifade eden Scott şöyle devam etti: “Dolayısıyla sonunda alien’ı yaratanın kim olduğuna ve onun nereden geldiğine işaret etmeye başlayan Prometheus kavramıyla geldim.”

Bunun ardından ilk Alien filmiyle doğrudan bağlantılı olan ve bir sonraki aşamaya işaret eden yeni bir film yapmaya karar verdiğini belirten Scott, bu filmle birlikte hikayenin evrildiği yöne doğru iki film daha yapacaklarını ve nihayetinde öyküyü 1979’daki filmin başına bağlayacaklarını açıkladı: “Bu ‘space jockey’ neden oradaydı ve içerisinde neden bir alien vardı? Bütün bu sorular da cevaplanmış olacak.”

prometheus alien covenant

Fotoğraf: “Prometheus” (2012)

Artık tamamen yeni bir üçlemenin ilk filmi olduğunu öğrendiğimiz ve çekimleri, Mayıs ayında Avustralya’da başlayacak olan Alien: Covenant’ın oyuncu kadrosunda Prometheus’ta da karşımıza çıkan Noomi Rapace ve Michael Fassbender’ın yer alacağı biliniyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...