‘Gods of Egypt’taki karakterlerin ‘beyaz’ olması tartışma yarattı

Dark City ve I, Robot gibi yapımlardan hatırlayabileceğimiz yönetmen Alex Proyas’ın yeni filmi Gods of Egypt’ın (Mısır’ın Tanrıları) geçtiğimiz hafta yayınlanan fragmanı, bilgisayar yapımı olduğu biraz fazla belli olan özel efektlerinin dışında başka tartışmalara da neden oldu. Zira filmin ana karakterlerinin neredeyse hepsi, Mısırlılarla (özellikle de antik Mısır’la) hiçbir bağı olamayacak biçimde beyaz ırktan seçilmişlerdi.

Konuyla ilgili nihayet geçtiğimiz gün bir açıklama yapan Proyas, renk çeşitliliğinin eksikliğini kabul ederek şunları söyledi: “Bir filmin oyuncularını seçme süreci birçok karmaşık değişkenlere sahip, fakat bizim oyuncu seçimlerimizin çok daha çeşitli olması gerektiği çok açık. Yaptığımız değişikler yüzünden gücendirdiğimiz birileri varsa onlardan samimi olarak özür diliyorum.” Filmin yapımcı şirketi Lionsgate de yine Proyas’ın açıklamasının arkasında durarak benzer bir biçimde bir özür metni yayınladı.

Söz konusu özürler, elbette artık çekimleri çoktan tamamlanmış ve prodüksiyon aşamasını da geçmiş bir film için, antik Mısır’ı anlatan bir filmin başrolünde görünüm olarak antik Mısırlılarla hiçbir ilgisi olmayan oyunculara yer verilmiş olduğu gerçeğini değiştirmeyecek. Çok yakın bir geçmişte Ridley Scott tarafından çekilen bir başka Hollywood filmi olan Exodus: Gods and Kings’te de benzer tercihler yapılmış ve bu durum yine eleştirilere neden olmuştu. Yapılan açıklamaların samimiyeti ne kadar tartışılabilir emin değiliz fakat, Proyas ve ekibinin daha önce Exodus: Gods and Kings’e getirilen eleştirilerden bihaber olduklarını düşünmek de herhalde saflık olur.

Diğer yandan, bu tartışmanın kavramlarıyla konuşacak olursak, “beyaz ırk”tan gelen bir ekibin Antik Mısır’ı, kurgusal bir Hollywood yapımında, Mısırlıların istediği doğrultuda yansıtmaları gibi bir zorunlulukları olmadıklarını da kabul etmek gerekiyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...