Ziyaretçilerin çizim yapmasını isteyen Rijksmuseum, kameralara yasak getirdi!

Amsterdam’ın dünyaca ünlü müzelerinden Rijksmuseum, ziyaretçilerinin yalnızca sergilenen sanat eserlerinin doğrudan kendilerine odaklanabilmeleri adına sıradışı bir uygulama başlattı. Müze yönetimi yukarıdaki görselin düşündürebileceği gibi ziyaretçilerin fotoğraf makinesi ya da akıllı telefon taşımalarını tam olarak yasaklamasa da, onların bu cihazları evlerinde bırakıp müzedeki eserleri çizmelerini teşvik etmeye başladı.

Konuyla ilgili müzenin websitesinde yapılan açıklamada şu ifadelere yer veriliyor: “Günümüzün mobil telefonlar ve medyayla dolu dünyasında müzeye yapılan bir ziyaret genellikle pasif ve yüzeysel bir deneyim. Ziyaretçilerin kolaylıkla dikkati dağlılıyor ve güzelliğin, sihrin ve harikalığın farkına tam olarak varamıyorlar. Tam da bu yüzden Rijksmuseum ziyaretçilere; sanatın ve tarihin güzelliğini çizim yaparak keşfetmelerine ve takdir etmelerine yardımcı olmak istiyor.”

Müzenin bu uygulamasının en iyi yanı ise, katılımcıların gerçekten iyi çizimler üretmek zorunda olmalaları, zira buradaki asıl amaç ziyaretçilerin; normalde göremedikleri detayları, boyutları ve çizgileri çizim yaparken görmelerini sağlamak.

Fotoğraf: Bored Panda

Fotoğraf: Bored Panda

Fotoğraf: Bored Panda

Fotoğraf: Bored Panda

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...