Paris’teki iklim konferansı, 300 bin tonluk karbondioksit salınımına neden olacak

Geçtiğimiz gün Paris’te başlayan ve 11 Aralık’a kadar devam edecek olan Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nın yaklaşık 22 bin resmi katılımcısı var. Buradaki ‘resmi’ sözcüğü de elbette söz konusu kişilerin 195 ülkeden gelen müzakereciler, delegeler, diplomatlar ve yardımcıları olduğu anlamına geliyor. Wired’da yer alan habere göre bunlara, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, iş adamları, aktivistler, lise öğrencileri ve yüzlerce gazeteciyi de eklediğinizde söz konusu rakam yaklaşık 50 bine ulaşıyor.

Bu 50 bin kişinin arasında da etkinliklere bizzat Paris’ten olduğu kadar, dünyanın öbür ucu olan Auckland, Yeni Zelanda’dan da katılan birçok yetkili bulunuyor. Daha kapsamlı bir fikir vermesi açısından listeyi Bangkok, Bermuda, Cape Town, Sydney, Santiago, Samoa, Jakarta, Singapur, Stockholm şeklinde de uzatabiliriz. Yapılan hesaplamalara göre Paris’e yapılan her seyahat için ortalama 9 bin mil gibi bir mesafenin katedilmesi gerekiyor.

Elbette aralarında tren ve arabalarla Paris’e ulaşacak birçok kişi olsa da, büyük bir çoğunluk uçak yolculuğu yapmak durumunda. Bir Boeing 747 tam bir kapasiteyle uçtuğunda da her 16,5 mil’lik mesafede bir galonluk jet yakıtı kullanıyor. 50 bin katılımcıyı göz önünde bulundurduğumuzda da harcanan yakıt miktarı yaklaşık 27 milyon galona denk geliyor.

paris iklim değişikliği 2015

Fotoğraf: Getty Images

Bu 27 milyon galonluk jet yakıtının her bir galonu da yakıldıktan sonra atmosferde yaklaşık 9,5 kg’lık karbondioksit salınımına neden oluyor. Nihayetinde tam bir hesabın sonucunda, Paris’teki iklim değişikliği konuşmaları için yapılan bütün hava yolculukları 260 milyon kg’lık bir karbondioksit salınımına denk geliyor.

Tek başına bu rakam elbette gerçekten büyük ve ciddi bir sonuç gibi görünebilir. Fakat, her yıl dünyada 80 katrilyon pound’lık karbondioksit salınımı yapıldığını göz önünde bulundurursak yine de çok büyük bir değer değil.

Fakat yine de gerçekleştirilen buluşmanın amacı ve bu buluşmaları gerçekleştirebilmek için doğaya verilen zararın kendisi düşünüldüğünde ortaya ister istemez çarpıcı bir ironi çıkıyor. Ve şu soruyu sormak da kaçınılmaz hale geliyor: Bütün bu seyahatler gerçekten havaya salınan bunca fazladan karbondioksite değiyor mu?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...