Disiplinlerarası niteliğiyle dikkat çeken Poedat Konferansı Studio-X Istanbul’da

İlk kez Kanadalı bir ekonomi tarihçisi Harold Innis tarafından ortaya atılan bir konsept olan bilgi tekeli, Innis’in de belirttiği gibi tarihin çok daha erken dönemlerine, eski Mısır’a kadar giden bir mesele. Antik Mısır’da kullanılan yazının öğrenilmesi zor ve karmaşık olmasının nedeni rahipler ve diğer “üst sınıfa” mensup kişilerin çıkarları ve yararına olduğu çokça tartışılan bir konu.

Tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de yeni doğan medyalar tekel sahipleri tarafından her zaman kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Birçok ülkenin otoriter eğilimli yönetimlerinin sosyal ağlar ve internet üzerinde kurmaya çalıştıklarını biliyoruz. Bunun en çarpıcı örneklerinden birisi de Pentagon’un yeni ve kontrol edilebilir bir internet ağı oluşturmaya çalışması.

Bu baskı ve kontrol altında olma hali de elbette bilginin dolaşım özgürlüğünü savunan ve bu doğrultuda mücadele veren girişimlerin de önemini bir hayli arttırıyor. Geçtiğimiz Cuma günü başlayan ve Pazar günü de devam edecek olan (4-6 Aralık), Poedat Kolektifi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen Poedat Konferansı işte söz konusu girişimlerden biri. Tamamen özgür bir katılım ve konu seçimi süreci olan etkinlikte; varlık, etik, LGBTİ gibi konuların yanında şirketleşen üniversiteler, ekoloji, edebiyat psikolojisi gibi birçok farklı alanda da zengin bir konferans içeriği katılımcıları bekliyor olacak.

POEDAT KOLEKTİFİ NEDİR?

“Poedat Kolektifi, 2012’den beri başta felsefe olmak üzere farklı disiplinlerde 15 etkinlik düzenledi, 450 kişilik bir gençlik topluluğu oluşturdu. 2014’den beri mevsimlik bir dergi de çıkaran ve İstanbul Grubu’nu kuran kolektifin ağırlık merkezi hem yönetim hem de katılım olarak üniversite öğrencileri. Etkinliklerini Nesin Matematik Köyü, Gümüşlük Akademisi, Adatepe Taşmektep, Özgen Berkol Doğan Bilimkurgu Kütüphanesi, Kadıköy Theatron gibi alternatif alanlarda gerçekleştiren kolektifin gelecekte “yaşam okulu” kurma gibi bir düşü de var.”

Studio-X Istanbul’da gerçekleştirilecek olan etkinlikle detaylı bilgilere bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...