Plüton’un New Horizons tarafından çekilen en yüksek çözünürlüklü görselleri

New Horizons’ın Plüton’a doğru gerçekleştirdiği tarihi alçak uçuşun arından belirli aralıklarla cüce gezegene dair elde edilen görselleri yayınlayan NASA, nihayet uzay aracının çekip çekebileceği en yüksek çözünürlüklü görüntüleri de paylaştı.

Pltüon’un yüzeyine 10 bin mil (17 bin kilometre) gibi bir mesafeden çekilen bu fotoğraflar, New Horizons’ın cüce gezegene en yakın olduğu andan sadece 15 dakika önce elde edildi. Söz konusu fotoğraflar, daha önce paylaşılan Plüton görselleri tarafından ön hazırlığı yapılan en detaylı görüntüler olma özelliği taşıyor.

Hiçbir piksel kaybına uğramadan ve sıkıştırılmadan doğrudan dünyaya iletilen bu görseller, gezegene dair birçok önemli detayı da barındırıyor. Yüzeydeki kraterlerin iç duvarlarının ayrıntılarıyla görülebildiği karelerde buzla kaplı ovalar da dikkat çekiyor.

New Horizons’ın daha önce NASA’ya göndermiş olduğu fotoğraflar daha hızlı transfer edilebilmeleri adına sıkıştırıldığı için daha düşük kaliteli görüntülerden oluşuyordu.

plüton new horizons en yüksek çözünürlük 2

Fotoğraf: New Horizons/NASA

plüton new horizons en yüksek çözünürlük 3

Fotoğraf: New Horizons/NASA

plüton new horizons en yüksek çözünürlük

Fotoğraf: New Horizons/NASA

plüton new horizons en yüksek çözünürlük 4

Fotoğraf: New Horizons/NASA

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...