Donald Trump: ‘Bill Gates’ten interneti kapatmasını isteyelim’

ABD’nin Cumhuriyetçi başkan adayı Donald Trump, bütün Müslümanların ABD’ye girişlerinin engellenmesi gerektiğini söylemesinin ardından skandal açıklamalarına devam ediyor. Geçtiğimiz gece Güney Karolina’daki USS Yorktown’da yaptığı seçim konuşmasında radikal aşırılığın önüne geçmek için interneti “kapatmayı” düşünmeleri gerektiğini söyleyen Trump bunun için Bill Gates’den yardım isteyebileceklerini belirtti.

İnterneti kapatarak cihadçıların Amerikalıları ülkede terör eylemleri yapmaya teşvik etmelerinin önüne geçilebileceğini savunan Trump, şöyle konuştu: “İnternet yüzünden birçok insanı kaybediyoruz. Bu konuda Bill Gates’le ve neler olup bittiğini gerçekten anlayan birçok başka insanla görüşmek zorundayız. Onlarla belki belirli bölgelerde bir biçimde interneti kapatmak hakkında konuşmalıyız. Birileri diyecektir ki; ‘Ama ifade özgürlüğü, ifade özgürlüğü’. Bunu diyenlerin hepsi budala insanlar.”

Donald Trump’ın yaptığı konuşma teknoloji dünyasında da büyük bir yankı uyandırdı. Zira, cumhuriyetçi adayın bu ifadelerle ABD hükümetinden internetin belirli bölümlerine bir sansür mü uygulamasını istediği yoksa internetin nasıl çalıştığına dair temel bilgiden yoksun mu olduğu tam olarak anlaşılamadı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...