Fransa, halka açık Wi-Fi bağlantılarını ve Tor tarayıcısını yasaklamaya hazırlanıyor

Le Monde’da yer alan bir habere göre Fransız güvenlik kuvvetleri, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan bazı belgelere atıfta bulunarak halka açık Wi-Fi bağlantısını ve Tor tarayıcısının kullanımını yasaklanmasını öne süren bazı teklfiler sundu. Söz konusu anti-terör yasa tasarısı önerileri, Paris’te üç hafta önce meydana gelen, 130 kişinin ölümüne ve 300’den fazla kişinin yaralanmasına neden olan terör saldırılarıyla doğrudan bağlantılı.

Söz konusu yasa önerileri, geçen ayki saldırıların sonrasında Fransız polisi ve güvenlik güçlerinin ülke çapında almayı hedeflediği önlemlerin bir parçası olarak görülüyor. Bu kapsamda hazırlanan öneriler ülkede halihazırdaki acil durum hali protokolü ve Fransa’nın terörizm karşıtı yasaları olmak üzere iki ana başlıkta toplanıyor. İçişleri Bakanlığı’nın tasarıların hangi boyutlarda uygulanacağına karar vermesinin ardından her iki başlığın da önümüzdeki ay resmi olarak meclise sunulacağı belirtiliyor.

Kullanıcılarının gizliliğini korumasıyla bilinen Tor tarayıcısına getirilmesi istenen yasak, acil olmayan teröriz karşıtı önlemler arasında yer alıyor. Diğer yandan, halka açık “ücretsiz ve paylaşılan” Wi-Fi bağlantılarının engellenmesi ise acil durum hali değişikliklerinden biri olarak ele alınıyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...