Fransız Kültür Merkezi, Abidin Dino’nun “YÜZ YIL” sergisine ev sahipliği yapacak

Abidin Dino’nun yüzüncü doğum yıldönümü, sanatçının yüz adet desenini içeren Fransız Kültür Merkezi’nde açılacak olan bir sergiyle kutlanacak. Açılışı 16 Aralık’ta yapılacak olan YÜZ YIL sergisi bir ay boyunca ziyaretçilerini bekliyor olacak.

Söz konusu desenler, koleksiyoner Bekir Akbaş’ın yıllar önce büyük bir ilgi ve özveriyle toplamaya başladığı ve şimdiye dek hiçbir yerde sergilemediği eserlerden oluşuyor.

Türkiye’de çağdaş sanatın en “ikonik” isimlerinden biri olan Abidin Dino için daha önce 2013 yılında Ankara’da yine yüz desenin yer aldığı bir sergi hazırlayan Galeri Nev, bu kez İstanbul’daki sanatseverler için Akbaş Koleksiyonu’nu yeniden ziyaret ederek yeni desenlerle yeni bir sergi daha kuruyor. İstanbul Fransız Kültür Merkezi’nin ev sahipliğini yapacağı sergi kapsamında yine Galer Nev tarafından bir tür desen defteri olarak tasarlanıp yayımlanan “Yüzyıl” kitabı da satışa çıkarılacak.

abidin dino yüz yıl sergisi

Görsel: Akbaş Koleksiyonu / Fransız Kültür Merkezi

Akbaş Koleksiyonu’nun oluşma sürecine tanıklık eden ve Nev sergisinin de katalog metnini yazan sanat tarihçisi İlhan Alemdar, serginin açılışının ertesi günü, 17 Aralık’ta koleksiyondaki eserlerle birlikte Yaşar Kemal’in “Deniz Küstü” ve Nazım Hikmet’in “Kuvvayi Milliye Destanı” gibi yapıtların da aralarında bulunduğu, Dino’nun yakın dostlarının başyapıtları için hazırladığı illüstrasyonları da ele alan bir konuşma yapacak.

Sergiyle detaylı bilgilere bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...