Mona Lisa’nın altında başka bir portre daha olduğu iddia edildi

Leonardo da Vinci’nin en ünlü portrelerinden Mona Lisa’nın görünen yüzeyin altında, reflektif ışık teknolojisi kullanılarak ortaya çıkarılan başka bir portre daha olduğu belirtildi.

BBC’de yer alan habere göre Fransız optik mühendisi Pascal Cotte, söz konusu resim üzerinde bu teknolojiyi kullanarak 10 yıldır yaptığı incelemenin ardından elde ettiği bulgulara dayanarak ünlü ressamın en bilinen resminin altında önceden çizdiği başka bir portre daha olduğunu iddia etti.

Söz konusu resmin oturur pozisyonda yan tarafa doğru bakan başka bir kadını tasvir ettiği belirtiliyor.

Ünlü Mona Lisa gülümseyişinin aksine, asıl portrenin altında görüldüğü iddia edilen kadının yüzünde herhangi bir gülümseme izine rastlanmadığı söyleniyor.

Pascal Cotte. Fotoğraf: Brinkworth Films

Pascal Cotte. Fotoğraf: Brinkworth Films

Cotte, söz konusu ikinci portrenin altında da başka bir taslak çizim daha olduğunu ve bu taslakta tasvir edilen kadının büyük bir burnu, ince dudakları ve kaba elleri olduğunu söyledi.

Paris’teki Lumiere Technology’nin kurucusu olan ve kendi geliştirdiği Layer Amplification Method (LAM) adı verilen bir tekniği kullanarak Mona Lisa’yı inceleyen Cotte’ye 2004 yılında Louvre tarafından ünlü sanat eserine erişim izni verilmiş.

mona lisa ışık optik

Görsel: Brinkworth Films

Louvre Müzesi, çalışmanın “bilimsel ekibinin bir parçası olmadıkları gerekçesiyle” konuyla ilgili bir yorum yapmayacaklarını açıkladı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...