Philip K. Dick evreninin ‘gerçekliklerini’ ele alan bir video oyunu: Californium

Yalnızca bilim kurgu edebiyatına değil son 20-30 yılın bilim kurgu sinemasına da bir şekilde damgasını vuran yazarlardan Philip K. Dick’in imzasını taşıyan öyküler şimdiye dek birçok film ve bilgisayar oyunun ilham kaynağı oldu. Californium adı verilen bu oyun ise ilk defa yazarın yarattığı dünyaların yanında bizzat kendi yaşamını konu alıyor.

Oyunda doğrudan yazarın adı kullanılamıyor olsa da, birinci şahıs üzerinden oyanan Californium yazar Elvin Green karakteri üzerinden Dick’in yaşamının çeşitli evrelerini ve unsurlarını bir araya getiriyor. Oyunda, efsanevi yazarın başarısız evliliklerinden uyuşturucu kullanımı ve öykülerinde de izini sürebileceğimiz birbirine geçmiş değişen gerçeklik düzlemleri gibi temaların da izleri görülüyor.

Olivier Bonhomme’un harika çizimleri ve tasarımlarının yer aldığı oyunda, Blade Runner gibi filmlerde görebileceğimiz ve artık Dick’in biraz klişe bir sunumu olabilecek karanlık atmosferin dışında daha renkli ve 70’lerin Kaliforniya’sının altkültüründen yansımaları da içeren bir evrenin yaratıldığını görüyoruz. Darjeeling ve Nova Productions ortak yapımı olan oyunun 2016’nın ilk aylarında piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Oyuna dair bazı fikirler vermesi adına aşağıda yayınlanan fragmanlara göz atabilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...