Banksy’nin yeni duvar resimleri mülteci krizini konu alıyor

Banksy, kendi websitesinde yaptığı bir güncellemeyle Fransa’nın Calais şehrinde bulunan Jungle Mülteci Kampı’na yaptığı bir ziyarette geride bıraktığı sanat eserlerini gösteren bazı yeni fotoğraflar yayınladı. Batı Avrupa’nın en büyük mülteci kamplarından biri olan bu mekana dört yeni duvar resmi çizen sanatçının en çok ses getiren işi ise Steve Jobs’u “Suriyeli bir göçmenin oğlu” olarak bir Macintosh bilgisayar ve sırtında bir torbayı taşırken resmeden çalışması oldu. Dünyanın en büyük teknoloji firmalarından birini kuran Jobs’un ABD’li bir aile tarafından evlat edilse de biyolojik babasının Suriyeli olduğu biliniyor.

Banksy, diğer bir işinde ise Géricault’ın, batmak üzere olan bir salın üzerindeki bir grup insanı ufukta görünen bir gemiye el sallarken gösteren ünlü resmi ‘Medusa’nın Salı’na atıfta bulunuyor.

İLGİLİ İÇERİK: Banksy’nin distopik tema park biçimindeki yeni sergisi: Dismaland

Bu iki duvar resminin yanında, Banksy’nin sanat ekibi de Jungle kampının içerisine Dismaland’dan geriye kalan 12 yapıyı ve geçici bir oyun alanını da ekledi.

banksy mülteci 2

banksy mülteci 3

banksy mülteci 4

banksy mülteci 5

banksy mülteci 6

İLGİLİ İÇERİK: Banksy: ‘Sanat eserlerinin yeri müzeler olmamalı’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...