Kâr amacı gütmeyen OpenAI, yapay zekayı kontrol altında tutmaya çalışacak

Yapay zeka teknolojilerinin kar amacı gütmeyen kuruluşların oluştrduğu platformlar üzerinde temellendirilmesi adına önemli bir adım atıldı. Kar amaçlı olmayan bir firma olduğu belirtilen OpenAI adı verilen bir araştırma şirketi geçtiğimiz gün yaptığı bir açıklamayla iş dünyasına adım attığını duyurdu.

Firma, OpenAI’nın var olma nedenini, konuyla ilgili yayınladığı bir blog gönderisinde şöyle özetledi:

“Günümüzde Yapay Zeka sistemleri oldukça etkileyici olsa da dar olanaklara sahipler. Öyle görünüyor ki, onların bu zorlamaları karşısında bizler yavaş yavaş tükeneceğiz, ve en aşırı durumda da onlar zeka gerektiren her görevi yerine getirmede gerçekten insan performansına ulaşacaklar. İnsan düzeyindeki bir Yapay Zekanın topluma ne kadar yararı olacağını kavramak zor, ve böyle bir teknoloji inşa edilirse ya da yanlış kullanılırsa bunun toplum üzerinde nasıl bir hasara yol açacağını anlamak da bir o kadar zor.”

Yapılan açıklamada ayrıca firma bünyesindeki araştırmacıların çalışmalarını herkese açık bir biçimde paylaşmalarının teşvik edileceği ve elde edilen bütün patentlerin de dünya kamuoyuyla paylaşılacağı belirtiliyor.

Yaklaşık 1 milyon dolarlık bir bütçeyle kurulan OpenAI, Ilya Sutskever, Tesla CEO’su Elon Musk ve Sam Altman tarafından yönetilecek.

İlerleyen dönemlerde OpenAI’ın halihazırda çeşitli Yapay Zeka projelerinde çalışan araştırmacıları bünyesine katıp katamayacağı ise merak konusu.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...