Kars’ta tarih öncesine ait 14 kaya resmi bulundu

Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz, Türkiye-Ermenistan sınırındaki Ani Ören kentine 11 kilometre uzaklıktaki Alem köyünde kazıma tekniği ile yapılmış, av sahnelerini betimleyen at, köpek, dağ keçisi, geyik ve insanı anlatan 14 kaya resmi bulduklarını bildirdi. Yaptıkları başvuru üzerine Kültür ve Turizm İl Müdürü Hakan Doğanay, Müze Müdürü Necmettin Alp ve Kültür Varlıkları Koruma Kurul Müdürü Yasin Dursun’un Prehistorik döneme ait kaya resimlerinin tescil işlemlerine başladıklarını belirtti.

Türkiye-Ermenistan sınırının yakınlarında yer alan Ani ören kentine 11 kilometre uzaklıktaki Alem köyünde 14 adet tarih öncesinden kalma kaya resmi bulundu. Kültür ve Sanat Derneği Başkanı Vedat Akçayöz konuyla ilgili yaptığı açıklamada söz konusu resimlerde at, köpek, dağ keçisi, geyik ve insan betimlemeleri bulunduğunu belirtti.

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Ani ören yeri ve çevresinin 2016’da UNESCO Dünya Mirası asıl listesine girmesini umduklarını ifade eden Akçayöz bu bölgenin aynı zamanda SİT alanı olarak ilan edilmesi gerektiğini de söyledi. Akçayöz’ün konuyla ilgili DHA’ya yaptığı açıklama şöyle:

“2016 yılı Ani, Kars ve Türkiye’nin turizm geleceği için çok önemli bir yıl olacaktır. Alem köyü kaya resimleri, kültür ve turizm açısında araştırılmamış, insanlığın malı olan, 15 kaya resminden oluşmaktadır. Bu buluşun önemi, Ani çevresinin bilinen Prehistorik tarihinin binlerce yıl daha eski olduğunun ortaya çıkmasıdır. Bu neden ile Alem köyü kaya resimlerinin çevresinde bulunan, yaşam mağaraları, mezarlıklar ve yerleşim yerleri ile beraber tümünün SİT alanı olarak tescili için Kars Müze Müdürlüğü’ne başvurduk. Alem köyü mezrasında bulunan Kaya Mezarlarına gidilerek tescil işlemlerine başlandı. Kaya resimleri Ani harabelerinin 2016 UNESCO Dünya Mirası asıl listesine girmesinde önemli rol oynayacak.”

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Fotoğraf: Arkeofili

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...