Güneş panellerini, ‘bütün güneş ışınlarını emiyor’ diye reddettiler

ABD’nin Kuzey Karolina eyaletinde yer alan Woodland kasabasının sakinleri tamamen çevre dostu olduğu bilinen güneş panellerine doğaya zarar verdiği gerekçesiyle karşı çıktı. Konuyla ilgili Roanoke-Chowan News-Herald’da yer alan habere göre, Woodland Şehir Konseyi, Strata Solar Company adlı bir firma tarafından kasabaya inşa edilmesi düşünülen güneş paneli çiftliği projesini geri çevirdi. Kasaba meclisi ayrıca halihazırda inşası devam eden diğer panellere ayrılan bütçenin de geri çekilmesine karar verdi.

Woodland halkının aldığı bu kararın ardında ise tamamen temiz enerjiye dayanan güneş panellerinin bile çevreye zararlı olabileceği endişesi yatıyor. Kasaba sakinlerinden emekli bilim öğretmeni Jane Mann, konuyla ilgili verdiği demeçte güneş panellerinin, çevresindeki bitkilerin büyümesi ve canlılığı için gerekli olan fotosentez sürecini olumsuz bir biçimde engellediğini belirtiyor. Söz konusu panellerine etrafındaki panellerin sararıp öldüğünü söyleyen Mann, bunun nedeninin de bitkilerin paneller yüzünden yeterince güneş ışığı alamamaları olduğunu iddia ediyor.

Kasaba sakinleri güneş panellerinin “güneşten gelen bütün ışınları emmesinden” endişe duysa da, Strata Solar Company, bu kaygıların bilimsel bir dayanağı bulunmadığına işaret ediyor. Zira, güneş panellerinin yalnızca doğrudan kendi üzerlerine düşen ışınlardan yararlandıkları bilinen bir gerçek. Firmanın bu açıklamalarına rağmen, kasaba halkı bütün bitkilere yetecek kadar güneş ışığı olduğuna ikna olmuş değil.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...