Sarsıntı esnasında sizi içine alan depreme dayanıklı yatak

Depremler, yeryüzünün gücü ve yapabilecekleri karşısında halen çaresiz kalabileceğimizi gösteren en önemli doğa unsurları arasında yer alıyor. Bu doğal afetin yıkıcı etkilerine karşı dayanabilmek için şimdiye dek elbette birçok şey icat edildi. Fakat depreme dayanıklı olması için özel olarak tasarlanan bu yataklar herhalde bu konseptin en yaratıcı buluşlarından biri.

Bir sarsıntı esnasında sizi tamamen içine alıp üzerinize güvenli bir biçimde kapanarak, dışarıdaki her şey yıkılırken uykunuza bile devam edebileceğiniz kadar komforlu bir ortam sunan bu yataklarda nasıl “gömüleceğinizi” bile seçebileceğiniz farklı versiyonlar mevcut.

Çinli bir mucit Wang Wenxi’nin imzasını taşıyan söz konusu konseptin ne kadar kullanışlı olduğu elbette tartışılır. Zira bir deprem anında yatağın üzerinde tamamen doğru bir bir pozisyonda değilseniz bir yerlerinizi kapaklara sıkıştırmanız da mümkün. Ayrıca depremin yarattığı korku, bir anda yatağınızın sizi içine çekmesinden bile birçok durumda daha az şok edici olabilir. Yine de bu sıradışı konseptin giderek kendi kabuklarımıza çekildiğimiz bir dünyada depremden korunmak adına da işe yarayabileceğini söyleyebiliriz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...