Derin uzaydan dönen SpaceX’in Falcon 9 roketi dünyaya başarıyla indi

SpaceX’in Falcon 9 adlı roketi bir ilki gerçekleştirerek, derin uzaya gidip dünyaya geri döndükten sonra Florida’daki Cape Canaveral uzay üssüne başarıyla iniş yaptı. Özel bir girişim olan uzay teknolojileri firması SpaceX, böylece Falcon 9’u dünyadan fıraltılmasının ardından ilk defa yeryüzüne indirmeyi başardı. Firmanın geçtiğimiz yıldan beri gerçekleştirmeyi hedeflediği söz konusu iniş yeniden kullanılabilir roket teknolojeri açısından da ilk büyük adım olarak değerlendiriliyor.

Kasım ayında Jeff Bezos’un özel uzay uçuşları firması Blue Origin’e ait New Shepard adlı roket de yeryüzüne dikey bir biçimde iniş yapabilmeyi başarsa da, söz konusu roket derin uzaya kadar gidememişti. Derin uzaya kadar gidebilecek biçimde tasarlanan Falcon 9, ayrıca New Shepard’dan çok daha hızlı.

Konuyla ilgili The Verge’e konuşan uzay uçuşları danışmanlığı firması NexGenSpace’in başkanı Charles Miller söz konusu görevlerin başarıya ulaşmasının geleceği şekillendireceğini belirtti: “Bence geleceğin yeniden kullanılabilir uzayda olduğu çok açık, ve dünyanın geri kalanı da, Amerika’nın uzay girişimcileri tarafından gerçekleştirilen bu inovasyonu yakalamaya çalışacak.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...