British Museum devasa koleksiyonunu online erişime açtı

‘Rosetta Stone’, bu isme pek aşina olmayanlar için kulağa oldukça “taş” bir hatun adıymış gibi gelebilir. Türkçede Rosetta Taşı ya da Reşid Taşı olarak bilinen bu tarihi eser elbette bir kadın değil, ama kendisiyle buluşabilmek için binlerce kilometre yol gitmeye değecek kadar sağlam bir taş. Fakat böyle bir imkanı olmayanlar da artık evlerinde bilgisayarları başından aralarında Rosetta Taşı’nın da yer aldığı binlerce tarihi eseri British Museum’a gitmeden görebilecekler.

National Geographic’te yer alan habere göre, British Museum, Google Cultural Institute’la bir işbirliği yaparak müzenin dokuz katını ve 85 sürekli galerisini de kapsayacak biçimde barındırdığı tarihi eserleri sanal tur üzerinden ziyaretçilere açtı. Yaklaşık 80 bin nesnenin gözlemlenebileceği bu etkileyici sanal turda, dünyanın en önemli tarihi eserlerinden bazıları ayrıntılı bir biçimde görülebiliyor. Müzenin içindeki eserlerin yanında, Avrupa’nın en geniş haşka açık meydanı olarak da bilinen Great Court ve yapının dıştan görünümü de yine ayrıntılı bir biçimde izlenebiliyor.

Bir internet bağlantısına sahip herkesin ekran üzerinden sanal bir gezintiyle keşfedebileceği bu yaklaşık 80 bin tarihi eser aslında 8 milyon objelik devasa bir arşive sahip olan British Museum’daki toplam koleksiyonun yalnızca yüzde biri. Fakat, sanal geziye açılan bu sınırlı eserler arasında Lewis satranç figürlerinden Antik Mısır’ın kedi mumyalarına ve Rosetta Taşı’ndan Elgin mermerlerine kadar birçok önemli nesne yer alıyor.

Müzenin Google’la yaptığı işbirliği kapsamında söz konusu Street View özelliğinin yanında, ayrıca sanal sergiler, bütün koleksiyonları tek bir zaman çizgisinde haritalandıran deneysel bir “mikro site” ve özel olarak seçilmiş ve tanımları da bulunan 4500’ü aşkın nesnenin yüksek çözünürlüklü ve yakınlaştırılabilir görüntülerini de görmek mümkün.

Google Cultural Institute üzerinden çevrimiçi olarak sergilenen koleksiyona buradan erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...