Filozoflar, 2,5 milyon euro’luk proje kapsamında Büyük Hadron Çarpıştırıcısı üzerinde çalışacak

Felsefe, fizik, tarih ve sosyoloji gibi alanlardan gelen öğretim üyelerinden oluşan disiplinlerarası bir ekibin, CERN bünyesindeki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (Large Hadron Collider: LHC) hakkında üç yıl sürecek bir projede çalışacağı duyuruldu. Söz konusu ekibin proje kapsamında toplam 2,5 milyon euro’luk bir bütçeye sahip olacağı belirtildi.

2008 yılında devreye giren ve yüksek enerjili parçacık fiziği deneylerine olanak tanıyan CERN bünyesindeki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı (LHC) dünyanın en büyük ve en güçlü parçacık hızlandırıcısı olarak biliniyor. Yerin 100 metre altında bulunan ve çevresi 27 kilometre uzunluğunda, süperiletken mıknatıslardan ve bir dizi hızlandırıcıdan oluşan bu yapıda parçacıkların enerjisi bütün bir halka boyunca arttırılıyor. Hızlandırıcının içerisinde iki yüksek enerjili parçacık ışık hızına yakın bir hızda seyahat ederek birbirleriyle çarpıştırılıyor.

LHC’de olup bitenler hakkında yapılacak olan araştırmayı yürütecek bu disiplinlerarası ekibe ayrılan bütçe Alman Araştırma Vakfı tarafından karşılanacak.

lhc büyük hadron çarpıştırıcısı

Fotoğraf: IEET.org

Güney Karolina Üniversitesi’nden Michael Stöltzner, sosyal bilimcilerin ağırlıkta olduğu bu ekip hakkında yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Alman Araştırma Vakfı (DFG) ve Avusturya Bilim Vakfı (FWF), CERN’deki Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nı felsefi, tarihsel ve sosyolojik bakış açılarının bir araya getirildiği bir perspektiften, teorik ve deneysel parçacık fizikçilerle yakın bir işbirliği içinde araştırması üzere yeni bir Araştırma Ekibi’ni destekleyecek. … Araştırma Ekibi’nin altı projesi şu konulara odaklanacak; (i) sanal parçacıklar konseptinin oluşumu ve gelişimi, (ii) hiyerarşi, ince ayar, ve doğallık problemi, (iii) LHC ve yerçekimi arasındaki ilişki, (iv) bilgisayar simülasyonlarının LHC verilerinin epistemik durumu üzerine etkileri, ve (vi) LHC’de yenilik üretme ve güvenilirliği temin etme stratejileri.

Sözcülüğünü bilim felsefecisi Gregor Schiemann’ın yapacağı bu işbirliğinin merkezi Almanya’daki Wuppertal Üniversitesi olacak. Birbirine bağlı bu altı projenin ana araştırmacıları ise şöyle: Robert Harlander (Fizik, RWTH Aachen), Rafaela Hillerbrand (Felsefe, KIT Karlsruhe), Michael Krämer (Fizik, RWTH Aachen), Dennis Lehmkuhl (Bilim Tarihi ve Felsefesi, Caltech), Peter Mättig (Fizik, Wuppertal), Martina Merz (Bilim Çalışmaları, AAU Klagenfurt), Gregor Schiemann (Felsefe, Wuppertal), Erhard Scholz (Matematik, Wuppertal), Friedrich Steinle (Bilim Tarihi, TU Berlin), Michael Stöltzner (Felsefe, University of South Carolina), Adrian Wüthrich (Bilim Tarihi, TU Berlin) and Christian Zeitnitz (Fizik, Wuppertal).”

Ekibin elde ettiği ilk verilere ve diğer ayrıntılara bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...