LG’nin 18 inç’lik yeni ekranı tıpkı bir kağıt gibi katlanabiliyor

Güney Koreli teknoloji devi LG Display, 6-9 Ocak’ta Las Vegas’ta gerçekleştirilecek tüketici elektroniği fuarı Consumer Electronics Show (CES) 2016 kapsamında tıpkı bir kağıt gibi katlanabilen 18 inç’lik bir ekran prototipini görücüye çıkarmaya hazırlanıyor.

Söz konusu ekran teknolojisi LG’nin yenilikçi OLED konsepti üzerinde temelleniyor ve bükülebilir, yuvarlanabilir ve eğilebilir yapıda ekranları olanaklı kılıyor. Firma geçtiğimiz yıl benzer bir konsept üzerinde çalıştığının sinyallerini verse de, bu ekrana dair görselleri paylaşmaktan kaçınmıştı.

Benzer özelliklere sahip ekranları daha önce de Sony, Samsung, Sharp ve diğer firmalar aracılığıyla görsek de LG’nin bu yeni ekranı söz konusu teknolojinin akıllı telefonlar, tabletler ve TV’lerin geleceğinde önemli bir rol oynayacağına işaret ediyor. Bu türden ekranların katlanarak cepte taşınabileceğini ya da iç mekanlarda rahatça konumlandırılabileceğini tahmin eden LG aynı zamanda 25 inç’lik benzer bir bükülebilir ekranı da fuarın Auto Zone bölümünde bir arabanın içine yerleştirilmiş olarak sergileyecek.

CES 2016 kapsamında bu iki yeni ekran konseptinin yanında, yine benzer bir teknolojiye sahip 55 inç boyutunda, “kağıt inceliğinde” ve bağımsız bir biçimde bütün elektronik unsurlarla yüklü olarak gelen bir TV modelini de gözlemleme şansı bulacağız.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...