İstanbul Modern, ‘Oscar’ın Yabancıları’nı ağırlıyor

88. Akademi Ödülleri için geri sayımın başladığı bu günlerde, İstanbul Modern Sinema Oscar heyecanını Başka Sinema işbirliğiyle düzenlediği bir etkinlikle yaşatıyor. 7-17 Ocak tarihleri arasında düzenlenecek olan gösterimlerde ‘yabancı dilde en iyi film’ kategorisinde aday adayı olan 18 film ‘Oscar’ın Yabancıları’ başlığı altında izleyecilerle buluşacak. Hollywood’un dışından, dünya festivallerinden ödüllerle dönen, farklı dil ve kültürlere ait bu filmler Oscar öncesi için sıradışı bir hazırlık anlamına da geliyor.

FRANSA’NIN ADAYI ‘MUSTANG‘TEN ÜRDÜN YAPIMI ‘THEEB‘E…

28 Şubat’ta gerçekleşecek törenle sahiplerini bulacak olan 88. Oscar Ödülleri’nden önce gerçekleştirilen bu programda, elbette en büyük ilgiyi ‘yabancı film’ kategorisinde ilk 9’a kalan filmlerden 5’i için yapılacak gösterimlerin görmesi bekleniyor: Dünya prömiyerini 68. Cannes Film Festivali’nde yapan ve uluslararası birçok festivalden de ödül alan, Altın Küre’de ilk 5 film ve Oscar’da ise ilk 9 film arasına giren Deniz Gamze Ergüven’in yönettiği ‘Mustang‘; Cannes Film Festivali’nden Jüri Büyük Ödülü’yle dönen Macaristan yapımı ‘Saul’un Oğlu‘; 2. Dünya Savaşı sonrası pek bilinmeyen Auschwitz davalarını ele alan Almanya yapımı ‘Yalan Labirenti‘; ilk gösterimi Cannes’da yapılan Jaco Van Dormael imzalı, Belçika-Fransa ortak yapımı gerçeküstü komedi ‘Yeni Ahit‘; 1916 yılında Arap isyanı öncesinde küçük bir çocuğun yetişkinliğe geçişini anlatan, Naji Abu Nowar’ın yönettiği Ürdün filmi ‘Theeb‘.

'Mustang'

‘Mustang’ / Fotoğraf: CG Cinéma

SİVAS‘TAN GUATEMALA’YA…

‘Yabancı film’ kategorisinde Oscar adayı olmayı başaran beş filmin yanında ‘Oscar’ın Yabancıları’ başlıklı programda gösterilecek olan diğer yapımlar ise şöyle: Kaan Müjdeci’nin Venedik Film Festivali’nden jüri özel ödülüyle dönen Türkiye’nin Oscar aday adayı ‘Sivas’, yönetmen Nikita Mikhalkov’un 20. yüzyıl Rus yazarı Ivan Bunin’in kısa öyküsünü epik bir dönem filmi olarak aktardığı ‘Güneş Çarpması’, Oscar’ın resmi seçkisinde yer alan ilk Etiyopyalı film olma özelliğini taşıyan Yared Zeleke’den ‘Kuzu’, bu yılki festivallerin sürprizi Avusturya yapımı ‘Ölümcül Oyun’, Berlin Film Festivali’nden büyük jüri ödülüyle dönen Şili yapımı Pablo Larraín’den ‘The Club’, Cannes Film Festivali’nin Belirli Bir Bakış bölümünde en büyük ödülü kazanan İzlanda yapımı Grímur Hakonarson’ın yönetmenliğini üstlendiği ‘İnatçılar’, Yugoslavya topraklarında üç farklı dönemde geçen Dalibor Matanic’in ‘Güneş Tepedeyken’, Sundance’te Jüri Özel Ödülü’ne layık görülen Brezilya yapımı Anna Muylaert’in ‘Annemle Geçen Yaz’, Guatemala yapımı Jayro Bustamante’nin yönettiği ‘Ixcanul’, Karlovy Vary’de en iyi yönetmen ödülüne layık görülen Visar Morina’nın yönettiği ‘Babam’, bu yıl ülkesinde en çok ses getiren filmlerden biri olan Claudio Caligari’nin yönettiği İtalya yapımı ‘Huysuzluğu Bırak’, üç farklı bakış açısından anlatılan dokunaklı aile dramı Slovenya yapımı Sonja Prosenc’ten ‘Ağaç’ ve yaşlılığın fiziksel ve duygusal zaaflarını cesaretle gözler önüne seren Dominik Cumhuriyeti yapımı, Laura Amelia Guzmán ve Israel Cárdenas’ın yönettiği ‘Kum Parası’.

'Ixcanul'

‘Ixcanul’ / Fotoğraf: La Casa de Production

'Annemle Geçen Yaz'

‘Annemle Geçen Yaz’ (Que Horas Ela Volta?) / Fotoğraf: Gullane Filmes

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...