Periyodik tabloya dört yeni element eklendi

Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği (International Union of Pure and Applied Chemistry: IUPAC), ABD, Japonya ve Rusya’daki araştırmacılardan oluşan ekipler tarafından yayınlanan bilimsel çalışmalar üzerinde yaptığı incelemeler sonunda dört yeni elementin periyodik tabloya eklendiğini duyurdu. İlgili komiteden yapılan basın açıklamasında, araştırmacıların “keşif için gereken kriterleri karşıladıkları” belirtildi. Araştırmacıların söz konusu yeni elementleri, kısa süreliğine de olsa laboratuvar ortamında üretebildikleri tahmin ediliyor.

Laboratuvar dışında var olup olmadıkları bilinmeyen bu yeni elementler periyodik tablodaki diğer elementler arasında en ağır elementler olarak dikkat çekiyor. Oldukça kararsız yapıdaki bu elementlerin laboratuvarda formüle edilebilmleri için araştırmacıların daha hafif çekirdekleri birbirleriyle çarpıştırmak durumunda kaldığı belirtiliyor. Yeni elementler, diğer elementlere dönüşmeden önce bir saniyeden daha kısa bir süre de olsa var olmayı başardılar.

Periyodik tablonun yedinci satırını tamamlayan yeni elementlere geçici olarak verilen isimler ise şöyle: Ununtrium (Uut ya da element 113), ununpentium (Uup, element 115), ununseptium (Uus, element 117), ununoctium (Uuo, element 118). Önümüzdeki birkaç ay içinde elementlere kalıcı olarak verilecek yeni isimler de belirlenmiş olacak.

The Guardian’da yer alan habere göre, Japon araştırmacılar tarafından keşfedilen Element 113 de ayrıca Asya’da isimlendirilecek ilk element olma özelliğini taşıyacak.

Periyodik tablo 1869’da yaratılmasına rağmen, bilim insanları halen onu tamamen doldurmuş değil. Ayrıca evrenin bu yapı taşlarına dair birçok önemli soru da hala cevaplanmadı. Süper ağır elementler bozuldukça onların zaman içerisinde bilim insanlarının henüz tanımlayamadığı diğer elementlere dönüştüğü biliniyor.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...