Kuzey Kore ilk hidrojen bombası denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini duyurdu

Kuzey Kore, devlet kanalından yapılan bir duyuruya göre nükleer savaş başlıklarının kapasitesini ABD’yi de vurabilecek biçimde geliştirmeye bir adım daha yaklaşarak dördüncü nükleer denemesini gerçekleştirdi.

Kuze Koreli televizyon kanalının yaptığı açıklamada ülkenin bu sabah yeraltında “minyatür bir hidrojen bombasını” başarıyla test ettiği belirtildi. Söz konusu deneme ABD’ye karşı bir “kendini savunma eylemi” olarak nitelendirildi. Diğer yandan Kuzey Kore’nin bu bombanın boyutu ve türüne dair söylemleri bağımsız kaynaklar tarafından henüz doğrulanmadı.

Bu iddiaların doğru olması, ülkenin ilk defa bir hidrojen bombasını başarıyla test ettiği anlamına geliyor. Bu denemenin ardından Kuzey Kore rejiminin uzun menzilli nükleer başlıklar da kullanabileceği tahmin ediliyor.

Güney Kore Savunma ve Güvenlik Forum’unda uzman bir araştırmacı olarak görev yaan Yang Uk, konuyla ilgili The Guardian’a verdiği demeçte şunları söyledi: “Ölçeklerine baktığımızda bunun gerçek bir hidrojen bombası olduğuna inanmak zor. Bir A-bombası ve H-bombası arasında orta büyüklükte bir tür cihazı test etmiş olabilirler, ama açık bir kanıt sunmadıkları sürece bu iddialara inanmak zor.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...