Paris’in kaldırım taşlarının altındaki devasa film seti

İçinde yaşadığımız fiziksel dünyada oluşturduğumuz bu uyarlığın ve bütün bu şehirlerin aslında kurgulanmış bir gerçeklik olduğu düşüncesi heralde gerçeğin kendisinden daha gerçek olan simülakrlar dünyasına gömüldüğümüz şu çağda giderek daha çok kendisini belli etmeye başlıyor. Başrolünde Jim Carrey’nin yer aldığı 1998 tarihli film The Truman Show’da tanık olduğumuz gibi, üretilmiş ve her şeyin başka bir gerçeklik tarafından kontrol edildiği bir dünyada ya da çevrede yaşamadığımızı kanıtlamak aslında giderek zorlaşıyor.

Fransız film yapımcıları Claire & Max, tam da bu durumu sanatsal bir yaratıcılık ve çabayla birleştirerek her yıl milyonlarca kişi tarafından ziyaret edilen, müzeleri ve kıymetli yapılarıyla aslında zaten “yaratılmış” bir gerçekliğin hüküm sürdüğü Paris şehrini dev bir film seti olarak hayal ediyorlar.

‘Apparences’ adını verdikleri bu sinematik yapımla birlikte ikili Paris’in sembolik mimari yapıları ve tarihi alanlarının dış görünüşlerine odaklanarak bütün bunları iki boyutlu sahne malzemeleri olarak yeniden yaratıyorlar. Ultra-HD görüntü kalitesiyle düzenlenen videoda karşımıza çıkan bu çarpıcı sahneler izleyiciye şehrin aşina olunan “gerçekliğini” şaşırtıcı bir biçimde gözlemleme olanağı sunuyor. Böylece inşa edilmiş olan bütün bu ortamı algılama biçimimiz de biraz daha farklı kapılar açılmış oluyor.

Görsel: Claire & Max

Görsel: Claire & Max

Görsel: Claire & Max

Görsel: Claire & Max

Görsel: Claire & Max

Görsel: Claire & Max

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...