I. Elizabeth’in efsanevi büyücüsü John Dee’nin sırrı X-ray analiziyle açığa çıktı

İngiltere’de Rönesans’ın zirve noktası olarak kabul edilen Elizabeth Çağı’na ait en dikkat çekici isimlerden birisi olan filozof, matematikçi, astronom, simyager ve okült John Dee’yle (1527-1609) önemli bir keşif yapıldı. 1852-1913 yılları arasında yaşayan ressam Henry Gillard Glindoni tarafından yapılan ve Dee’yi İngiltere Kraliçesi I. Elizabeth’in huzurunda tasvir eden tabloya uygulanan X-ray analizi Dee’nin etrafında normalde görülmesi olanaksız olan birtakım ayrıntılara ulaşılmasını sağladı. O dönem aynı zamanda saray himayesinde olduğu da bilinen Dee’yi bir deney icra ederken resmeden tabloda sıradışı simyagerin etrafında kurukafalardan oluşan bir hale olduğu anlaşıldı.

Londra’daki Royal College of Physicians bünyesinde düzenlenen ve John Dee’nin hayatını konu edinen sergide yer alan tablonun yapılış tarihine dair elimizde kesin bir bilgi yok. Yine de söz konusu tablonun Britanya İmparatorluğu’nda sanayi devriminin yükseldiği dönem olarak bilinen Victoria devrine ait olduğu düşünülüyor. Victoria dönemi ayrıca toplumun ölüm, ölüm imgeleri, kafatası görselleri gibi sembollere de yoğun bir ilgi gösterildiği, sanat eserlerinde bunun izlerine sıkça rastlanan bir devir olarak biliniyor.

X-ray analiziyle izlerine rastlanan bu kafatası halesinin tablodaki orijinal görünümde neden yer almadığı bilinmese de, The Guardian’da yer alan habere göre bu tarz imgelerin böyle bir tabloda görünmesi için yine de fazla tuhaf olabileceği belirtiliyor.

john dee x-ray

X-ray analiziyle ortaya çıkarılan kurukafalar. Görsel: National Gallery, Londra/Wellcome Library

Diğer yandan John Dee’nin de tarihteki en gizemli ve dikkat çekici kişiliklerden biri olmasının da söz konusu tablodaki ayrıntının bu denli ses getirmesinde etkisi büyük. Rönesansın hemen hemen her alanında döneminin en etkili bilginlerinden biri olan Dee, bilimsel çalışmalarının yanında doğaüstü güçler ve okültizm gibi alanlarda da tarihin ilk ve en etkili isimlerinden birisiydi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...