Dünyanın en eski torrent’i 4420 gündür paylaşılmaya devam ediyor

Bilim kurgu ve sinema tarihinin en iyi filmleri arasında yer alan The Matrix için 20 Aralık 2003 tarihinde yaratılan bir torrent dosyasının aradan geçen 13 yılın ardından halen aktif olduğu ortaya çıktı. Bu tarihten beri yaratılan sayısız albüm, film ve TV dizisinin torrent dosyalarının çoktan yok olmasına rağmen filmin ASCII versiyonuyla yaratılan torrent’inin bugün itibariyle 4420 gündür kullanıcılar arasında paylaşılmaya devam ettiği öğrenildi.

Torrent dünyası adına doğrudan resmi bir açıklama yapabilecek bir kurum olmasa da, Kotaku’nun iletişime geçtiği TorrentFreak yetkilileri The Matrix’e ait söz konusu torrent dosyasının herhangi bir şüpheye yer bırakmayacak biçimde “halen aktif bir biçimde paylaşılmaya devam eden en eski torrent” olduğunu belirtiyorlar. Site yetkilileri filmin torrent dosyasını 10 yılı aşkın bir süredir takip etmekte olduklarını ifade ediyor.

İLGİLİ İÇERİK: Sense8’in yeni sezonu kesinleşti

2016 yılında artık birilerinin hard disk sürücüsünde bulunması en zor şeylerin bile bir şekilde var olduğunu düşünebiliriz. Fakat eski torrent dosyaları açısından durum böyle değil. BitTorrent’in günümüze kıyasla çok az kullanıcısının olduğu daha önceki yıllarda torrent dosyalarının sürekli aktif kalmasının çok daha zor olduğu ve dolayısıyla eski torrent dosyalarının hemen hepsinin zamanla kaybolduğu biliniyor.

Film dosyalarının ekran üzerinde bir tür kod biçiminde izlenebildiği ASCII versiyonla kaydedilen en eski torrent dosyasının The Matrix’e ait olması da elbette filmin öyküsü açısından da oldukça anlamlı.

İLGİLİ İÇERİK: Wachowski’lerden yeni filmleri ‘Jupiter Ascending’ üzerine zihin açıcı bir söyleşi

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...