Antik Babil tabletlerindeki keşif bilim tarihini değiştiriyor

Babilli astronomların, İ.Ö. 350-50 yılları arasında geometri aracılığıyla Jüpiter’in gökyüzündeki konumunu hesapladıklarının ortaya çıktı. Bilim tarihinde bir düzeltmeyi gerektirecek olan bu keşif, söz konusu tekniğin daha önce uygulandığına inanıldığı dönemden 1400 yıl önce kullanıldığı anlamına geliyor.

Science dergisinde yayınlanan keşif söz konusu döneme ait antik Babil tabletleri üzerinde yapılan analiz sonucunda ortaya çıktı. Babillilerin, Jüpiter’in ufukta ilk göründüğü zamandan sonra gezegenin konumunu 60 ve 120 günlük iki zaman aralığıyla konumlandırdığı belirtiliyor.

İLGİLİ İÇERİK: Antik çağlardan kalan şaşırtıcı aletler

Daha önceden sahip olduğumuz bilgiler Babilli astronomların özellikle aritmetik konseptlerle işlemler yaptığını gösteriyordu. Fakat tabletler üzerinde yapılan incelemeler buradaki metinlerin bir yamuk’un (iki kenarı paralel dörtgen) alanı ve onun uzun ve kısa kenarlarıyla ilgili geometrik hesaplamalar da içerdiğini açığa çıkardı.

Berlin Humboldt Üniversitesi’nde antik bilim tarihi profesörü olan Mathieu Ossendrijver, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Babilli astronomların; Jüpiter 60 günlük mesafesinin yarısını kapladığında yamuk’u eşdeğer alanlı iki küçük parçaya ayırarak zamanı da hesapladıklarını belirtiyor.

Bu türden hesaplamaların ilk defa 14. yüzyılda Oxford ve Paris’teki Avrupalı bilim insanları tarafından gerçekleştirildiği düşünülüyordu. Bu araştırmacıların antik Babilli meslektaşlarının aslında çok gerisinde kaldığını belirten Ossendrijver, yeni bulguların bu tekniğin ilk kullanıldığı tarihi 14 yüzyıl öncesine kadar götürdüğünü ifade etti.

İ.Ö. 1894 yılında Mezopotamya olarak bilinen bölgede kurulan Babil şehri, günümüzde Irak sınırları içinde yer alıyor.

İLGİLİ İÇERİK: Borges’in öyküsünden ilham alan çevrimiçi ‘Babil Kütüphanesi’

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...