Woodstock, 50. yılını kutlayacak mı?

15-18 Ağustos 1969 yılında Bethel, New York‘taki bir mandıra alanında yakın tarihin en dikkat çekici sanat ve toplum olaylarından biri gerçekleşmişti. ABD‘nin Vietnam Savaşı‘na karşı yapılan protestoların da damgasını vurduğu Woodstock Festivali günümüzde de etkilerini sürdürmeye hala devam ediyor.

Festivalin 50. yıldönümü olan 2019 yılı yaklaştıkça, orijinal Woodstock’ın organizatörlerinden Michael Lang’in 2014’te bahsettiği festivali yeniden canlandırmaya dair çabaları yeniden gündeme geliyor. Lang geçtiğimiz günlerde Poughkeepsie Journal’la yaptığı bir söyleşide efsanevi festivalin bir benzerini yeniden yapabilmek için “olası partnerlerle görüştüğünü ve farklı mekanlar keşfettiklerini, festival için ABD dışındaki yerlerin bile olası olduğunu” belirtti.

50. yıldönümünden itibaren Woodstock’ın her yıl devam eden bir festival olmasını istediğini söyleyen Lang, onun “ilk ve en ünlü festival markası olduğunu” söyledi ve şöyle devam etti: “Halihazırda çok sayıda festivalin düzenlendiğini ve bunlara büyük bir ilgi gösterildiğini düşünürsek, belki de bunun zamanı geldi.”

Woodstock Festivali yine Lang’in de çabalarıyla 1969’un ardından 1994 ve 1999’da iki defa resmi olarak “devam ettirilmişti”. 2009 yılında Brooklyn’de Woodstock’ın 40. yıldönümünde planlanan festival ise gerçekleştirilememişti.

1969’daki Woodstock ruhunun, bugünkü müzik endüstrisinin ve gösteri dünyasının koşullarında; yani festival alanlarını artık neredeyse açık hava alışveriş merkezilerine dönüştürmenin kaçınılmaz olduğu bir ortamda nasıl yakalanabileceği ise büyük bir soru işareti.

İLGİLİ İÇERİK: Kütahyalı hippi İsmail Saray’ın sanat ve mücadeleyle dolu yaşam öyküsü

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...