Yerçekimsel dalgalar, zamanda yolculuğu olanaklı mı kılıyor?

Albert Einstein’ın genel görelilik teorisi kapsamında 1916 yılında varlığını tahmin ettiği yerçekimsel dalgalar nihayet bilimsel olarak doğrulandı. Yıldızlar, kara delikler, gezegenler ve diğer kozmik nesnelerin evren boyunca uzay-zaman dokusunu eğip bükmeleri sonucunda oluşan bu dalgalar şimdiden fizikte bir devrim yaratacağı ve kozmosa dair yepyeni bir bakış açısı edinmemizi sağlayacağı tahmin ediliyor.

Uzayda birbirine yakınlaşarak çarpışan iki kara deliğin yarattığı bu dalgalanmayı tespit eden Lazer İnterferometre Yerçekimi Dalgası Gözlemevi’nin (LIGO), söz konusu keşfin doğruluğundan tamamen emin olmak için yaklaşık 5 aydır bu veriler üzerinde çalıştığı ortaya çıktı. Bundan 1,3 milyar yıl önce çarpışarak uzaya yerçekimsel dalgalar yaymaya başlayan iki kara deliğin yol açtığı bu sinyaller LIGO tarafından 14 Eylül 2015’te tespit edildi.

Galaksilere, kara deliklere ve evrenin henüz bilmediğimiz büyük bır kısmına dair henüz tahmin bile edemeyeceğimiz bilgilere ulaşmamızı sağlayacağı düşünülen bu keşif aynı zamanda zamanda yolculuğun da önünü açacak mı?

Bilim insanları konuyla ilgili şu aşamada farklı görüşler belirtiyorlar. Bilim kurgu filmi Inception’ın bilimsel danışmanlığını da yapan ve aynı zamanda LIGO’nun kurucularından olan Kip Thorne keşfin böyle bir yolculuğa imkan vermediğini düşünenlerden: “Yerçekimsel dalgaların tespit edilmesinin bizi zaman yolculuğu yapmaya yaklaştıracağını sanmıyorum. Keşke bunu yapabilseydi.”

Diğer yandan fizikçi Brian Greene gibi bazı bilim insanları da keşfin böyle bir yolculuğu mümkün kılmaya yardımcı olabileceğini düşünüyor. Mashable’a verdiği demeçte “bu keşfin uzay ve zamanı tamamen yeni ve muazzam bir yolla keşfetmemizi sağlayacağını” belirten Greene şöyle devam ediyor: “Bu günün birinde uzayda hatta belki de zamanda seyahat etmek adına başka buluşlara yol açar mı? Kim bilir. Fakat o noktaya varmak için her şeyden önce derin bir kavrayışa ihtiyacımız var.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...