İşte yerçekimsel dalgaların bize kadar ulaşan sesi!

Uzun bir uykunun ardından güneşli bir bahar sabahına uyandığımızda duyabileceğimiz en güzel seslerden birisi hiç kuşkusuz dışarıdaki kuşların huzur verici cıvıltıları… Carl Sagan’ın tabiriyle bizler, “kozmosun kendisini bilmesi için bir yolsak” belki de evrenin; bizim aracılığımızla gerçekleştirdiği ‘uyanışının’ ilk cıvıltılarını duymaya başladığını söyleyebiliriz.

Geçtiğimiz gün yapılan duyuruyla Lazer İnterferometre Yerçekimi Dalgası Gözlemevi (LIGO) tarafından tespit edildiği doğrulanan yerçekimsel dalgaların sesi bilim insanları tarafından tam da, Türkçede “cıvıltı” anlamına gelen “chirp” sözcüğüyle nitelendiriliyor. Literatürde zamanla frekansı azalan veya artan sinyaller için kullanılan bu tabir, fizikte ve evrene dair anlayışımızda bir devrim yaratabilecek bu dalgaların herhalde olabilecek en basit ama şu an için en insani karşılıklarından biri.

İLGİLİ İÇERİK: Fizikte devrim: Yerçekimsel dalgaların varlığı doğrulandı!

İlk olarak Albert Einstein tarafından 1916 yılında ortaya atılan yerçekimsel dalgaların nihayet doğrulanması, ünlü fizikçinin genel görelilik teorisinin de yanılmadığını göstermiş oldu. Kuantum mekaniği ve genel görelilik kuramlarının birleştirilebilmesi ve kütle çekim kuvvetini illettiği varsayılan parçacıklar gravitonların anlaşılması adına büyük önem taşıyan bu keşif bize 1,3 milyar ışık yılı uzaklıkta gerçekleşen, iki kara deliğin çarpışmasından gelen sinyallerin kaydedilebilmesi sayesinde mümkün oldu.

LIGO tarafından konuyla ilgili Washington’da yapılan basın toplantısında çalınan bu “cıvıltı”yı oturumda kaydetme şansı bulan Planetary Society’den Emily Lakdawalla sayesinde biz de bu kozmik sesi dinleme şansına sahibiz. Aşağıda “cıvıltı”yı tanıtarak sunumunu yapan kişi ise LIGO sözcüsü, Louisiana State University’den fizik ve astronomi profesörü Gabriela Gonzales.

İLGİLİ İÇERİK: Yerçekimsel dalgalar, zamanda yolculuğu olanaklı mı kılıyor?

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...