OK Go’dan sıfır yerçekiminde geçen harika bir klip

Chicagolu alternatif rock grubu OK Go, tamamen parabolik bir uçuş ortamında geçen eğlenceli ve bir hayli renkli bir video klip çekti. Bir parabolik uçuş esnasında yukarı ve aşağıya doğru yaşanan dalgalanmalar da özellikle sıradışı bazı koşullar yarattığı için bir müzik klibi açısından da ortaya oldukça ilginç görüntüler çıktı.

Uzay ajansları tarafından da uzun bir süredir uzay uçuşlarına hazırlık için yararlanılan bu uçuşta mikro ve hiper yerçekimi (Dünya’daki normal yerçekiminin 1,8 katı daha fazla) koşulları arka arkaya yaşanıyor.

Dolayısıyla bize sunulan videoda grubun çeşitli akrobatik hareketlerle oldukça eğlenceli bir vakit geçirdiği izlenmini edinsek de, bunun son derece zorlayıcı bir fiziksel ortam yarattığı da biliniyor. Zira NASA’nın benzer bir amaçla kullandığı ilk parabolik uçağın takma adının ‘Vomit (“kusmak”) Comit’ olması boşuna değil.

ok zero g

OK Go‘nun “Upside Down & Inside Out” adlı şarkısına cesur bir karar alarak çektiği videonun kayıtları Rus havayolu S7 Airlines’a ait bir uçakta gerçekleştirildi. Daha önce de benzer bir deneyimi, yerçekimsiz ortamı çok merak eden Stephen Hawking’in de tecrübe ettiğini hatırlatalım. Sinir sisteminin yüzde 80’ini felç eden bir hastalıkla boğuşan Hawking’in en az OK Go kadar cesur (ya da fazlasıyla meraklı) olduğunu da söyleyebiliriz.

OK Go – Upside Down & Inside Out

Hello, Dear Ones. Please enjoy our new video for "Upside Down & Inside Out". A million thanks to S7 Airlines. #GravitysJustAHabit

Posted by OK Go on 11 Şubat 2016 Perşembe

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...