BİFO’nun Viyana ‘kuşatması’ ayakta alkışlandı

Senfonik müzik alanında Türkiye’nin en önemli topluluklarından Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) dört şehirde gerçekleştireceği Avrupa turnesine muazzam bir Viyana konseriyle başladı. Viyana’daki Wiener Konzerthaus’ta yaklaşık 2 bin 500 kişilik bir seyirci kitlesinin karşısına çıkan topluluk Almanya’daki ilk konserini de Friedrichshafen’deki Graf Zeppelin’de verdi. Sanat yönetmeni ve sürekli şefi Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun kadrosunda ayrıca Nemanja Radulovic ve Vadim Repin gibi dünyaca ünlü kemancılar da yer alıyor.

Bundan 17 yıl önce Borusan Holding’in girişimleriyle kurulan BİFO, aynı zamanda orkestranın şefi Sascha Goetzel’in memleketi olan Viyana’daki konserinde Schulhoff’un Ogelala, Bruch’un 1. Keman Konçertosu ve Rimski-Korsakof’un Şehrazad Senfonik Süiti’ni icra etti.

Klasik müziğin başkenti olarak bilinen ve aynı zamanda tarihsel açıdan şehrin kolektif hafızasında Türklerin savaş ve kuşatmalarla yer edindiği Viyana’da İstanbullu orkestra BİFO‘nun verdiği bu tarihi konserin bu denli ilgi görmesi de ayrıca dikkat çekiciydi. Salonu tamamen dolduran Viyanalılar, konser bitiminde topluluğu ayakta alkışladılar.

viyana bifo

Fotoğraf: Radikal

Topluluk Almanya’da dün (14 Şubat) gerçekleşen konserinde ise Schulhoff’un Ogelala, Bruch’un 1. Keman Konçertosu ve Rimski-Korsakof’un Şehrazad Senfonik Süiti’ni seslendirdi. BİFO’ya bu konserde genç keman virtüözü Nemanja Radulovich eşlik etti.

BİFO, 17 Şubat akşamı Frankfurt’taki Alte Oper salonunda başlayacak olan konserinina ardından Avrupa turnesini Nürnberg’deki Meistersingerhalle Nürnberg’de vereceği son konserle tamamlayacak. BİFO’ya bu kez de Victorie d’Honneur ödülünün sahibi dünyaca ünlü keman virtüözü Vadim Repin eşlik edecek.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...