Terry Gilliam’dan ‘Don Kişot’ filmi için yeni tarih!

Terry Gilliam’ın uzun yıllardır çeşitli aksilikler yüzünden sürekli bir başlayıp bir ertelenen “Don Kişot” filmi projesinden bazı yeni haberler var. Gilliam, Cervantes’in ünlü yapıtını konu alan ve ‘The Man Who Killed Don Quixote’ olarak adlandırılan film projesini yıllar önce duyurmasından beri projenin gerçekleştirileceğine dair sözler verse de filmin çekimlerine dair verilen başlangıç tarihleri sürekli ertelenmek durumunda kaldı.

Yaklaşık 20 yıldır proje aşamasında olan filmin 1998 ve 2014 yılları arasında yedi defa çekimlerine başlanacağı duyurulsa da bunun devamı gelmedi. Gilliam geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen “Cervantes in Edinburgh” adlı bir etkinlikte The List’e verdiği demeçte, filme dair yeni zaman aralığını paylaştı. Filmi gün yüzüne çıkaracağına her zaman inandığını belirten Gilliam onu Eylül’de çekmeye başlayacaklarını söyledi ve şöyle devam etti: “Buna inanınıyorum ama gerçekliğin kendisi daha farklı olabilir.”

Quixote’yi aradan çıkarana kadar diğer kitaplara el atmayacağını ifade eden ünlü yönetmen kitaplar hakkında bazı ilginç düşüncelerini paylaştı: “Kitaplar tehlikelidir. Sizi baştan çıkarırlar, onlarda tuzağa düşersiniz ve ardından bir şekilde onları kendi sisteminizden çıkarmak zorundasınızdır.”

terry gilliam cervantes

“Yırtıp atacağım ağaçları çıplak dişlerimle! Yumruklarımla ezeceğim dağları! Çıldıracağım -aşk için!” / Fotoğraf: The List

Gilliam, Words on the Street projesi kapsamında Edinburgh’taki bir binaya asılan, yukarıda fotoğrafı görülebilen Cervantes’in Don Kişot’un yapılan bu alıntıya dair de şunları söyledi:

“Bu tutku hakkında. Bir şeyelere inanmak ve çılgın olmak hakkında. Bir şey sizin için o kadar önemlidir ki, onun için deli olursunuz. İnsanların çoğu sakindir ve dikkatlidir ve yapmacıktır, ve hayatlarını kendilerini sağlama alarak geçirirler ve ben insanları bunu yapmaya teşvik etmek istemiyorum. Onların tehlikeli olmalarını, şanslarını denemelerini istiyorum.”

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...