Artvin Cerattepe’de neler oluyor?

Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe bölgesi hareketli günler geçiriyor. Bölgede, maden şirketlerinin hukuksuz eylemlerine karşı yıllardır aralıklı olarak devam eden direnişin tekrar yükseldiği belirtiliyor. Bölgeye girmeye çalışan altıncı şirket olan Cengiz Holding’in iki gün önce hukuka aykırı bir biçimde firma yetkilileri ve iş makineleriyle Cerattepe’ye gelmesi ve onlara eşlik eden jandarma ve polisin buradaki halka acımasızca saldırması halkın büyük bir tepkisiyle karşılandı.

Tamamen gaza boğulan şehrin hemen her noktasında direnişe devam eden bölge halkının “vurun geçin” emri alan polis ve jandarmaya karşı büyük bir mücadele verdiği haberleri geliyor.

Cengiz İnşaat tarafından Cerattepe bölgesinden çıkartılmaya çalışılan madene karşı halkın direnişe geçtiği ve mücadelenin artarak devam ettiği belirtiliyor. Birçok Karadeniz şehrinden de takviye polis ve jandarma güçlerinin bölgeye aktarıldığı, halkın yoğun bir saldırı altında olduğu, direnişin sembol isimlerinden biri olan Yeşil Artvin Derneği yöneticisi Nur Neşe Karahan’ın beş dernek üyesiyle birlikte gözaltına alındığı söyleniyor. Bölge halkının doğa katliamına karşı yoğun gaz bombardımanı altında virajlara ve derelere barikatlar kurmaya başladığı aktarılıyor.

Fotoğraf: Diken

Fotoğraf: Diken

Şu anda halen gözaltında olan Karahan ve bölgede bulunan Avukat Bedrettin Kalın, Artvin’de yaşanan olayları haber.sol.org.tr’ye şöyle anlattı:

‘Biz direnmek zorundayız’

Bedrettin Kalın: “2 gündür süren eylemlerin olduğu yerde, jandarma ve polis dünkü sayının onlarca katı bir sayıyla yeniden müdahale etti, yoğun bir gaz saldırısıyla birlikte. İş makinalarıyla büyük vinçler getirmişlerdi. O vinçlerle araçları çekmeye başladılar. En geriye bir vinç konulmuştu. O vinçte tıkanmışlar. O vinci kaldırmak için çok daha büyük bir vinç gerekiyor. Dolayısıyla o aşamada kaldılar. Fakat bu arada çok yoğun gaz saldırısı sürüyor. Oradaki arkadaşlarımız da mücadele etmeye devam ediyorlar.”

Fotoğraf: Arhavizyon

Fotoğraf: Arhavizyon

“Bizimki böyle tercihe kalmış bir durum değil. Biz direnmek zorundayız çünkü başka yaşam şansımız yok. Nostaljik çevrecilik falan gibi bir şey değil bizimki. Emin olun ki, tam da yaşamsal bir sebepten direniyoruz. Başka şansımız da yok. Bizim hepimizi tek tek buradan almadıkça buna engel olamayacaklar. Bu direniş böyle devam eder. Sayımız yetmiyor. Çok yoğun geldiler çünkü. Karadeniz’in bütün illerinden ekip getirmişler. Ordu, Giresun, Rize, Trabzon, Gümüşhane ve Erzurum’dan polis getirildi.”

“Tabii, Artvin halkının bununla tek başına mücadele etmesi zor. Sizin aracılığınızla sesimizi duyurmak istiyoruz. Bu çağrıyı canı gönülden yapmanızı istiyoruz; bütün çevre örgütlerini, bütün insanları buraya bekliyoruz.”

‘Yaşam hakkımızı kullanıyoruz’

Haber.sol.org.tr’nin telefonla ulaştığı Nur Neşe Karahan ise şunları söyledi: “Artvin’de kötü şeyler yaşanıyor. Artvin yaşam hakkını kullanıyor. Kimseye de bugüne kadar en ufak bir kötülüğü olmayan, huzur içindeki bir kenti huzursuz bir kent haline getirmeye çalışıyorlar. Yaşanamaz bir yer haline getirmeye çalışıyorlar.”

Fotoğraf: NTV

Fotoğraf: NTV

“Artvin halkı şu anda bütünüyle ayakta. Biz bugün bir tali yoldaydık, şehrin çıkışına doğru. Oradan gazlarla şehri zehire boğdular. Yukarılara gaz attıkları için, o gaz biraz sonra aşağı doğru; okullara, evlere yayılıyor. Çocuklar, yaşlılar; herkes gaz içinde kaldı. Sadece bize atmıyorlar gazı. Tüm şehre yayılıyor bu gaz. Şehrin içinde zehir solunuyor.”

“İlin valisi, emniyet müdürü ve jandarması aracılığıyla Artvin halkına büyük bir katliam yapmaya çalışıyorlar. Bütün Türkiye’nin, aklı başında olan herkesin desteğine ihtiyacımız var. Artvin bir dünya mirası. Sadece bizi veya Artvin‘i yok etmekle kalmayacak, insanlığın geleceği için önemli birçok şeyi de yok edecek. Onun herkesin bize destek vermesini bekliyoruz. Bir an önce bu uygulamanın durdurulmasını bekliyoruz.”

Fotoğraf: Hürriyet

Fotoğraf: Hürriyet

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...