Liseli Bill Gates’ten kız tavlama taktikleri!

Teknoloji endüstrisinin en önemli firmalarından Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in gençlik yıllarında aslına o kadar da efendi bir “nerd” olmadığı ortaya çıktı. Geçtiğimiz günlerde BBC 4’le yaptığı bir söyleşide Bill & Melinda Gates Vakfı hakkında konuşan teknoloji dünyasının ikonik ismi kişisel hayatından da bazı anektodlara yer verdi.

Lakeside School’da lise öğrencisi olduğu yıllarda bazı “yaramazlıklar” yaptığını açıklayan Gates, yıllar sonra Microsoft’u birlikte kuracakları Paul Allen’la okulun bilgisayar sistemine izinsiz giriş yaptıklarını itiraf etti. O yıllarda da matematik ve bilgisayar konusunda son derece yetenekli olan Gates’in bu gençlik hack’inde asıl şaşırtıcı olan şey ise bu hack’le amaçladıkları.

Okuldaki bilgisayarı kullanmakta zorlanan öğretmenlerinin kendilerinden yardım istediği Bill Gates ve Paul Allen, kısa sürede okulun bilgisayar sistemine iyice aşina oluyor ve daha sonra bu yazılımı hack’lemeyi başararak yalnızca kızların aldığı dersleri bulup o derslere kaydolmaya başlıyorlar ve böylece sınıftaki tek erkekler olmayı amaçlıyorlar.

Fakat Gates’in analitik zekası ve bilgisayar becerisi nihayetinde sonuca ulaşması için yeterli olmuyor. Zira Gates, bu ilk aşamayı başarıyla tamamladıktan sonra, sınıfa gidip kızlarla tanışmayı beceremediğini de ekliyor.

Bill Gates, bilgisayar ve yazılım alanlarındaki becerileri sayesinde yalnızca öğretmenlere değil, okuldaki diğer öğrencilere de yardımcı olup onlara yazılım dersleri verdiğini de söyledi.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...