New York’u empresyonist bir tablo gibi resmeden fotoğraf

Birkaç hafta önce son yılların etkili kış mevsimlerinden birini yaşayan ABD’nin doğu yakası, Jonas adı verilen kar fırtınasının yarattığı yoğun kar yağışlarına teslim olmuştu. Fotoğraf sanatçısı Michele Palazzo, New York‘ta artık şiddettini yitiren fırtınanın ve eriyip giden karların ardından etkisini daha uzun bir süre devam ettirebilecek kadar çarpıcı bazı karelere imza attı.

New York’ta yer alan Flatiron Building’i bir girdap gibi dönen karın ardından gösteren fotoğraf; şehrin donup kaldığı o günlerden anı durduran ve doğanın dondurucu dinamiğinin uygarlığın hakimiyetine karşı galip geldiği ve onun mimarisine sıradışı bir canlılık katmayı becerdiği nadir zamanlardan birini gözler önüne seriyor.

Arka planda dikkatli bakıldığında seçilebilen bazı logo ve yazılar gibi detayları saymazsak başka bir yüzyıla ait empresyonist bir ressamın elinden çıkmış gibi duran karedeki bulutlu atmosfer ve şiddetli rüzgarlar da manzaradaki esrarengiz fırça izleriymiş gibi bir izlenim bırakıyor.

Palazzo’nun 23 Ocak sabahına ait diğer New York karelerine bu adresten erişebilirsiniz.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...