Apple CEO’su Tim Cook, FBI’a karşı neyi savunuyor?

Geçtiğimiz Aralık ayında San Bernardino, Kaliforniya’da gerçekleşen terör saldırısının ardından, ABD’nin Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) olaydaki saldırganın kullandığı iPhone’a özel erişim talebine Apple CEO’su Tim Cook’dan sıradışı bir karşılık geldi. FBI’ın; ajanların telefondaki verilere erişebilmesi için firmadan iOS işletim sisteminde özel bir düzenleme yapmasın yönündeki isteği, Cook tarafından “fazla tehlikeli” bulundu.

2 Aralık 2015’te meydana gelen, 14 kişinin öldürüldüğü ve 22 kişinin de yaralandığı saldırıda olay yerinde bulunan iPhone’daki verilere erişim için iOS’a yönelik bu “hack” talebini gerçekleştiremeyeceklerini ifade eden Cook, böyle bir yazılım oluşturmanın yanlış ellere geçerse bütün iPhone’ların kilidini açabileceğini söyledi.

Tim Cook, Apple’ın web sitesinde yayınlanan açıklamasını şu ifadelerle bitiriyor:

FBI’ın iyi niyetli olduğuna inansak da, hükümetin bizi kendi ürünlerimiz için bir arka kapı inşa etmeye zorlaması doğru olmaz. Ve nihayetinde, böyle bir talebin aslında hükümetimizin korumakla yükümlü olduğu en temel özgürlük ve hürriyetlerin altını kazabileceğinden endişe ediyoruz.

Diğer yandan, geçtiğimiz yıl New York’ta gerçekleşen benzer bir olay sonucunda Apple, eğer istenirse bu tarz verileri paylaşabileceğini de duyurmuştu. Yine bu davadaki savcılara göre, Apple 2008’den beri yetkililerin talepleri doğrultusunda en az 70 defa telefonlarının kilidini açarak verileri paylaştı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...