‘Bülbülü Öldürmek’in yazarı Harper Lee hayatını kaybetti

1961’de yayınlanan ve zaman içinde Amerikan ve dünya edebiyatının en önemli eserlerinden biri haline gelen To Kill a Mockingbird’ün (“Bülbülü Öldürmek”) yazarı Harper Lee 89 yaşında hayatını kaybetti.

Lee, kendisini yakından tanıyanların ona verdiği isimle Nelle, hayatının son yıllarını Monroeville, Alabama’daki büyüdüğü eve yaklaşık bir millik mesafedeki bakımevinde geçirdi.

Geçtiğimiz yıla dek, tek bir kitapla ünlü olan yazarlardan birisi olarak nitelendirilen Harper Lee’nin yazdığı ikinci romanı Go Set a Watchman Temmuz 2015’de yayınlanmıştı. Lee, Mockingbird’in yayımlanmasından sonra gelen başarının ardından kamuoyunun ilgisinden uzak durmayı seçmiş ve başka bir roman daha yayımlakla ilgilenmediğini belirtmişti.

1926 yılında Monroeville’de doğan Lee, toplumsal ayrımcılığın ve ırkçılığın yarattığı stresli bir atmosfer altında büyüdü. Çocukken yazlarını bir diğer önemli roman yazarı Truman Capote’la geçiren Harper Lee, yıllar içerisinde Capote’la da edebi bir dostluk kurdu.

Lee’nin, ırkçı bir saldırıya maruz kalan siyahi bir vatandaşın hayatını kurtarma mücadelesi veren küçük bir kasabadaki avukat Atticus Finch’in öyküsünü anlattığı romanı, Pulitzer ödüllü To Kill a Mockingbird dünya çapında 40 milyondan fazla sattı.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...