İtalyan yazar Umberto Eco, 84 yaşında hayata veda etti

Romancı ve düşünür Umberto Eco 84 yaşında hayata veda etti. Bir süredir kanser hastası olduğu bilinen yazarın dün gece hayatını kaybettiği duyuruldu. Orta Çağ İtalya’sında geçen; Papa ve İmparator arasındaki yetki savaşlarını, Hıristiyan tarikatlar arasındaki görüş ayrılıklarını ele aldığı polisiye romanı ‘Il nome della rosa‘ (‘Gülün Adı‘) ile tanınan Eco’nun bu romanı çağdaş dünya edebiyatının en önemli yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

1992-1993 yıllarında Harvard’da profesör olarak görev yapan ve İtalya’daki Bologna Üniversitesi’nde göstergebilim dersleri veren ve yaşayan en önemli tarihçi ve filozoflardan biri olan Umberto Eco bir defasında roman yazmanın kendisi için yarı zamanlı bir meşgale olduğunu şöyle ifade etmişti: “Ben bir felsefeciyim; yalnızca haftasonları roman yazıyorum.”

1980 yılında yayımlanan Gülün Adı yazarın ilk romanı olsa da, Eco’nun bundan önce 20 yıldır başka birçok eseri de yayımlanmıştı.

Eco, 2015’te The Guardian’a verdiği bir demeçte yazmaya dair şunları söylemişti: “Okuyucunun beklentilerini bilmiyorum. Bence Barbara Cartland tam da okuyucuların beklediği şeyler yazıyor. Ben bir yazarın okuyucunun beklemediği şeyler yazması gerektiğini düşünüyorum. Asıl sorun onların neye ihtiyaç duyduklarını sormamak değil, onları değiştirmek … her bir hikaye için istediğiniz türden bir okuyucuyu üretebilmek.

Umberto Eco kimdir?

Eco, İtalya’nın kuzeyindeki Piedmont bölgesine bağlı Alessandria’da doğdu ve Romalı Katoliklere bağlı bir Salesian okulunda eğitim gördü. 1950’li yıllarda Turin Üniversitesi’nde öğrenciyken orta çağ felsefesi ve edebiyatına ilgi gösterdi ve bu alanda dersler aldı. Eco, bu yıllarda Katolik Kilisesi’nden de ayrılmaya karar verdi.

Gülün Adı ve Foucault Sarkacı romanlarıyla dünya çapında büyük bir ün kazanan Umberto Eco, dünyanın sayılı Orta Çağ estetiği ve göstergebilim uzmanlarından biriydi. Yapısalcılık sonrası göstergebilimin gelişimine büyük katkıları olan düşünür yüksek lisans ve doktora eğitiminde Thomasçılık akımı ve bunun estetik anlayışı hakkında çalışmalar yaptı. 1962’de Torino Üniversitesi’nde doçent, 1969’da Floransa Üniversitesi’nde görsel iletişim alanında profesör olan Eco, 1971’de Bologna Üniversitesi’ne geçti ve daha sonra aynı üniversitenin Görsel ve İletişim Bilimleri Enstitüsü’nün başına geçti.

1960’ların ortalarından itibaren avangart yapıtlara ve kitle kültürüne ilgi gösteren Eco, son dönemlerinde daha güncel olaylara ve olgularla bağlantılı olarak aralarında edebiyat eleştirileri, tarih ve iletişim yazılarının yer aldığı bazı çalışmalar yaptı. Etkileyici tarih bilgisiyle donattığı eserleri büyük ilgi gören yazar Baudolino adlı romanında da Bizans ve IV. Haçlı Seferi’ni ele almıştı. Bu yapıtında İstanbul’a da geniş bir yer ayıran Eco, ilk olarak 1998’de geldiği İstanbul’u daha sonra da birçok defa ziyaret etti.

Yazar:

Disiplinler ve kültürlerarası bir içerik deneyimi; en güncel felsefe, sanat, müzik, sinema, edebiyat, bilim ve teknoloji haberleri...